25 Mayıs 2011 14:23

Halkın sağlığını tehlikeye atanlar soruşturulsun

KESK, Dilovası’nda yaşanan çevre ve sağlık sorunlarını kamuoyunun gündemine taşıyan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında dava açılmasına ve üniversitenin soruşturma yürütmesine tepki gösterdi. “Soruşturulması gereken Hamzaoğlu değil, halkın sağlığını tehlike

Halkın sağlığını tehlikeye atanlar soruşturulsun

Paylaş

Açıklamada, bilimin ve bilimsel çalışmanın sermaye hizmetine sunulduğu bir dönmede, sahip olduğu akademik bilgi birikimini halkın yaşamsal sorunlarının araştırılmasına ayıran. Hamzaoğlu’nun halk için bilim de önemli bir örneğini gösterdiği vurgulandı. Açıklamada, “Eğer Hamzaoğlu projecilik yarışına girerek, sermaye lehine halkın sağlığını hiçe sayanlar için araştırma yapsaydı veya bilimsel gerçekleri çarpıtsaydı birileri tarafından baş tacı edilecekti. Ancak bunun yerine halkının sağlığını ve çıkarlarını gözeten çalışmalar yürüten Hamzaoğlu, halkın hayatına ilgisiz bir bilimin bu ülkeye hiçbir şey kazandırmayacağına, tam tersine kaybettireceğine inananların başının tacıdır, halkın onurudur” dedi.
Açıklamada, “Dekolte giyersen tecavüz edilir” sözlerini “akademik özgürlük” olarak değerlendiren YÖK’ün, halka sorumluluk duygusuyla hareket eden Hamzaoğlu hakkında soruşturma yürütülmesine sessiz kalması eleştirildi.

,Soruşturmayı yürüten Kocaeli Üniversitesi’nin de kınandığı açıklamada, “KESK olarak, Prof Dr. Onur Hamzaoğlu’nun yanında olduğumuzu bildiriyoruz, soruşturma derhal durdurulmalıdır. Soruşturulması, cezalandırılması gerekenler halk ve çevre sağlığı için çalışma yürüten onurlu bilim insanları değil, daha fazla kâr hırsıyla çevreyi katleden, halkın sağlığı ile oynayanlardır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sinemacılar Dersim’de barajlara karşı yürüdü

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa