06 Eylül 2013 10:09

Erdoğan G20’de ekonomi hakkında konuştu

Başbakan Recep Erdoğan, bugün G-20 St. Petersburg zirvesinde, Konstantinovsky Sarayı'ndaki Mermer Salon'da gerçekleştirilen, “Büyüme ve Küresel Ekonomi” konulu çalışma oturumunda liderlere hitaben yaptığı konuşmada, ekonomilerin hızla toparlanması ve istihdamın artırılabilmesi için güvenilir orta vadeli programlar

Erdoğan G20’de ekonomi hakkında konuştu

Paylaş

Başbakan Erdoğan, orta vadeli kamu maliyesi stratejilerinin, özellikle gelişmiş ülkelerce, disiplinli ve kararlı bir şekilde uygulanmasını önemli gördüğüne işaret ederek, “Türkiye’de iyi tasarladığımız ve kararlılıkla uyguladığımız orta vadeli programlar; büyümede, istihdamda, kamu maliyesi göstergelerinde ve piyasada güvenin artmasında kritik rol oynadı” diye konuştu.

Konuşmasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şahsında Rusya Federasyonu’na gösterilen ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Erdoğan, küresel ekonominin geleceğine ilişkin belirsizliğin sürdüğüne değinerek, “G-20’nin küresel krizin hemen ardından sergilediği işbirliği, kararlılık ve koordinasyon ruhunu muhafaza etmeliyiz. Ancak taahhütlerimizin somut politika adımları ile desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Erdoğan, bu çerçevede, zirve sonunda açıklanacak olan St. Petersburg Eylem Planı’nı önümüzdeki dönemin yol haritasını biçimlendirecek güçlü bir araç olarak gördüğünü kaydetti.

Erdoğan, gelişmiş ekonomilerin genişletici para politikalarından çıkış sürecinin koordinasyon ve işbirliği içerisinde yürütülmesinin önemli olduğuna da dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Çıkış stratejilerinin yayılma etkileri konusunda duyarlı olunmalı ve şeffaf bir iletişim stratejisi izlenmeli. Bilhassa çıkışın zamanlaması ve hızı dikkatli bir biçimde ayarlanmalı. Bu sürecin yükselen piyasa ekonomilerinin büyüme ve mali istikrar hedeflerine zarar vermeden yürütülmesine özen gösterilmeli.”

Başbakan Erdoğan, eş-başkanlığını Türkiye ve Avustralya’nın üstlendiği Uluslararası Mali Sistem Reformu Çalışma Grubu tarafından atılan önemli adımlara dikkati çekerek, “Güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefine ulaşmada, uluslararası mali sistemin yeniden yapılandırılması hayati öneme sahiptir” dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, IMF’nin kota ve yönetim yapısına da değindi. Bu konuda 2010 yılında G-20 üyelerinin mutabık kaldıkları hususların bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğine belirten Erdoğan, “IMF kota formülünün ve 15’inci Genel Kota Gözden Geçirmesi’nin, hedeflediğimiz tarih olan Ocak 2014’e kadar tamamlanmasını sağlamalıyız” dedi.

Başbakan Erdoğan, güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme için bir diğer bir ön şartın da, finansal istikrarın tesisi ve korunması olduğuna işarat etti. Erdoğan, Finansal İstikrar Kurulu’nun bu husustaki çalışmalarının önemli olduğuna değinerek, “Finansal düzenlemeler reform gündeminin başarısı bu gündemin kapsayıcılığı ile yakından ilişkilidir. Gündem belirlenirken, gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçları ve içinde bulundukları şartlar da dikkate alınmalı. Bu da ancak, Finansal İstikrar Kurulu’nun yönetim yapısında tüm üyelerin yeterli ve adil şekilde temsil edilmesiyle mümkün olacaktır” dedi. (St. Petersburg/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

'Ruslar Konseyi esir aldı'

SONRAKİ HABER

Kamer Genç, Dersim'de mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa