05 Eylül 2013 20:45

G20 Zirvesi neyi çözecek?

G20 Zirvesine Suriye’ye müdahale tartışmalarının damga vuracağı kesin. G20 Zirvesinin, Suriye üzerinden uluslararası güç odaklarının bir kapışma zirvesi olacağını tahmin etmek zor değil.5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak zirve öncesi duruma bakalım;ABD Başkanı Obama, Senatodan destek alarak zirveye katıldı. Senato, zirveye saatler

G20 Zirvesi neyi çözecek?

Paylaş
Yusuf Ertaş

5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak zirve öncesi duruma bakalım;

ABD Başkanı Obama, Senatodan destek alarak zirveye katıldı. Senato, zirveye saatler kala 10’a karşı 7 oyla Obama’ya Suriye’ye müdahale yetkisi verdi. Fakat Obama henüz Kongrenin desteğini almamış olarak zirveye katıldı.

İngiltere Parlamentosu Suriye’ye olası bir askeri müdahaleyi reddetmiş durumda.  

Fransa Başkanı Hollande, Kongre desteğini alması koşulu ile Obama’ya “her konuda destek sunacağını” açıkladı.

Rusya, Guta’daki kimyasal saldırının Suriye rejimi tarafından yapıldığına dair ABD Başkanı Obama’nın sunduğu delilleri “ikna edici” bulmadı.

Çin tarafından,”tek taraflı yapılması planlanan askeri müdahaleye karşı ciddi endişeler duymaktadır” açıklaması yapılarak, uluslararası kamuoyuna “BM’nin kurallarına saygı duyması çağrısı” yapıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ülkesinin Suriye’ye yönelik olası bir askeri müdahaleye katılmayacağını açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino,  Suriye’ye olası bir askeri müdahalede yer almayacaklarını söyledi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan “24 saatte uğra, çekil; bu olmaz” diyerek 78 gün süren Kosova modelini önerdi.

Arap Birliği, Kahire’de yaptığı toplantının sonuç bildirgesinde, “Guta’da yapılan katliamın sorumlusu Esad rejimidir” denilerek,  ve uluslararası toplumun, “katliamı işleyen rejime karşı caydırıcı adımlar atmaya” çağırdı.

Cezayir ise, bildirgenin “Esad rejimine karşı caydırıcı önlemler almaya çağrılmasıyla” ilgili kısmına itiraz ederek, bunun “Arap Birliğinin iç tüzüğünü delmek” olduğunu öne sürdü.

Nitekim Arap Birliği Kahire toplantısını değerlendiren Gulfnews.com “Suriye Üzerinden Arap Birliğinde Bölünme” yorumunu yaptı.

Suudi Arabistan, Katar ve BAE dışında hemen hemen bütün Arap ülkeleri Suriye’ye olası bir askeri müdahaleye karşı olduklarını açıkladılar.

Son kamuoyu araştırmalarına göre Suriye’de olası bir askeri müdahaleye karşı çıkanların oranı, Amerika’da yüzde 65, İngiltere, Almanya ve Fransa’da yüzde 75’ler civarındadır. Buna karşılık askeri müdahale yanlıları ise yüzde 5-7 oranında. Bu tablo, herkesin birbirini ikna etmeye çalışacağı G20’de, tarafların zirve öncesi konumlarını değiştirmelerinin pek de kolay olmayacağını gösteriyor.  
Bu arada, ABD ordusu Akdeniz’e bir savaş gemisi daha gönderdi. Böylece Akdeniz’deki ABD ordusuna ait gemi sayısı 6’ya çıktı.  İşin ilginç tarafı, Suriye Ulusal Koalisyonu da ABD kongresine çağrı yaparak Obama’ya müdahale yetkisi verilmesini istedi. Suriye Ulusal Koalisyon sözcüsü Halid Salih, bu yetkinin verilmemesi halinde, Kuzey Kore ile İran gibi ülkelerin ABD’nin “zayıflığından” faydalanmak isteyeceğini öne sürerek, Suriye’yi hedef alan güçlerle ortak bir söylem kullandı.

ÖNCEKİ HABER

‘Uyanık patron’ yine iş başında

SONRAKİ HABER

Kamer Genç, Dersim'de mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa