Manisa Tarzanı’nın kemikleri sızlayacak

Manisa Tarzanı’nın kemikleri sızlayacak

Manisa Tarzanı olarak bilinen Ahmet Bedevi ile özdeşleşen Spil Dağı, bir süredir tartışılan bir projeyle gündemde. Büyük bölümü 1966 yılında Milli Park ilan Edilen Spil Dağı’nın turizme açılması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yürütülen proje kapsamında bölgeye su, kanalizasyon ve alty

Yusuf Yavuz

Çok sayıda endemik bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapan Spil Dağı’nın Atalanı mevkiinde yoğunlaşan altyapı çalışmaları kapsamında, 3 adet çevre yolu, 12 trafo binası, su depoları, yürüyüş yolları ve çeşitli drenaj kanalları inşa ediliyor. Çalışmalar kapsamında ayrıca İzmir ve Manisa’dan Spil Dağı’na ulaşan yolların genişletilmesi  planlanıyor.

YÜZLERCE AĞAÇ KESİLİP BETON YOLLAR YAPILDI

Manisalı yaşam savunucularının tepkisini çeken çalışmalar sürerken önceki gün bölgeyi ziyaret eden yurttaşlardan Salih Uzuner, Atalanı mevkiinde yüzlerce ağacın kesildiğini ve piknik alanı olarak planlanan bölgeye beton yollar yapıldığına dikkat çekerek gördüğü manzara karşısında dehşete kapıldığını dile getirdi.

SPİL DAĞI’NDA PASAPORT SORDULAR!

Bölgenin dört bir yanında betonarme yapıların yükseldiğine dikkat çeken Uzuner,  Spil Dağı’nın zirvesinin bulunduğu yönde açılan büyük yoldan kalkan tozların ağaçları çamur rengine boyadığını belirterek, “Zirveye doğru yol alırken hayret ve dehşet verici bir görüntüyle karşılaştım. 10-15 metre genişliğinde bir yol açılmış. Sanki Manisa-İzmir yolu yapmışlar. Yukarıdaki yapının yakınında çalışmalar devam ediyor. İşçilerin yanına gidip ‘ne oluyor buraya böyle?’ diye sorduğumda ise şakayla karışık ‘Pasaportun var mı? Nasıl geldin buraya?’ diye soruyorlar. Söylenene göre bu kısma piknik alanı taşınacakmış. Ne çılgınca bir fikir! Oysa burada yer yok ki. Nedenini sorduğumda ise ‘oraya iki tane otel yapılacak. Halk da buraya kaydırılacak’ yanıtını aldım” ifadelerini kullandı.

YANGINA HASSAS BÖLGE ATEŞLİ PİKNİĞE AÇILIYOR

Geçtiğimiz yıllarda bölgenin yangına hassas olması nedeniyle ziyaretçi alınmadığını anımsatan Uzuner, “Demek ki sekiz yıl içinde bu bölgenin yangın hassasiyeti azalmış ya da birilerinin otel veya rant hassasiyeti artmış. Peki bunun için kıyılır mı bu doğaya? Binlerce ağaç kesilmiş zirve yolunda. Atalanı’nda kesilenler de cabası. Zirve yolunda gördüğüm yılkı atı sürüsü şaşkın. Onlarca yıldır yılkı atlarının yaşam alanı olan bu bölgeye giren iş makinaları burayı toz toprak içinde 10-15 metre genişliğinde bir yola çevirmiş. Yılkı atları beni görünce ormanın içine kaçtılar. Havaya kalkan toz bulutu Atalanı’ndan rahatlıkla görünüyor” dedi.


SPİL DAĞI, MANİSA TARZANI’NIN EVİYDİ

Adı Spil Dağı ile özdeşleşen ve ‘Manisa Tarzanı’ adıyla anılan Ahmet Bedevi, bölgenin ağaçlandırılması ve doğa alanlarının korunması için mücadele vermişti. 1899 yılında bugün Irak sınırlarında bulunan Samara’da doğan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’de bulunmuştu. Savaşın ardından yerleştiği Manisa’da bahçıvanlık yapmış, kent merkezi ve Spil Dağı’na diktiği bitki ve ağaçlarla bölgeyi cennete çevirmişti. Türkiye’nin ilk çevrecisi olarak da anılan ve Spil Dağı’ndaki kulübesinde yaşayan Manisa Tarzanı, 1963 yılında yaşamını yitirdi. (Manisa/EVRENSEL)

www.evrensel.net