04 Eylül 2013 18:06

Yolunuz düşerse...

Sosyalizmin hayata geçirildiği 9 günlük kamp hayatı.” En yakın arkadaşım bana kampı önerirken, bu ve buna benzer cümleler kullanmıştı. 1-2 sene, gelmemekte diretmeme rağmen merakıma yenik düşüyorum ve kendimi İzmir’e giden otobüste buluyorum. Garsonların yemeğimizi ayağımıza getireceği bir tatil köyü olmadığın

Yolunuz düşerse...

Paylaş
Asir Siyam Çiçek

Sosyalizmin hayata geçirildiği 9 günlük kamp hayatı.” En yakın arkadaşım bana kampı önerirken, bu ve buna benzer cümleler kullanmıştı. 1-2 sene, gelmemekte diretmeme rağmen merakıma yenik düşüyorum ve kendimi İzmir’e giden otobüste buluyorum. Garsonların yemeğimizi ayağımıza getireceği bir tatil köyü olmadığının farkındayım. Kamp, dayanışma üzerine kurulmuş. Beni neredeyse hiçbir sürprizin beklemediğine eminim. Çok büyük yanılgı içinde olduğumu ilerleyen günlerde anlıyorum.
Beni ilk şaşırtan olay; panel, tartışma ve forum ortamlarının bereketliliğiydi. Özellikle Aydın Çubukçu’nun söyleşi yapmaya geleceğini duyduğumda, kampa gelmekle çok isabetli bir karar aldığımı fark ettim. Denizlerin döneminden kopup gelen bir adam: Onunla aynı odada bulunmuş, aynı davayı savunmuş bir adam… Daha sonra Gaye Yılmaz’ın geleceğini duymam ve dinleme fırsatı bulmam… Kamp bana istediğimden, umduğumdan fazlasını vermişti bile. Ters köşeye yatıran ikinci olay ise ‘çeşitlilikti’. Kampta çeşitli görüşten insanlarla tanışmayı, tartışmayı beklemiyordum. Bir Akit gazetesi muhabirinin gelmediği kalmıştı! Ama çok çeşitli görüşte, zıt görüşte insanların kavga etmeden, birbirlerine küfür saydırmadan tartışabileceğini gördüm. Kampta yaşanılmadan anlaşılmayacak diğer bir olay ise insanların samimiyetiydi. Kampta neredeyse her köşede müzik yapan ‘kızlı-erkekli’ grupları ve halay çeken insanları görmek mümkündü. Ve çoğunlukla sen daha yanaşmadan seni aralarına davet ediyorlardı. En çekingen arkadaşlarım bile böyle ortamlarda kurtlarını dökmeyi başarmıştır.
Bütün bunlardan sonra, son olarak atölyeler hakkındaki önyargılarım yıkılıyor. Tiyatro, müzik, Kürt dili ve edebiyatı… Atölyeler katılımcılara hizmet vermekte; ama tabi insanın aklına ister istemez, 9 günde neyi ne kadar öğrenebilirsin sorusu geliyor. Ama sonuçlarını görünce insan şaşırıyor. Yolunuz, olur da bu kampa düşerse, özellikle politik iktisat atölyesini öneririm.

*Dersim

ÖNCEKİ HABER

Ercişli çiftçiler su mağduru

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa