Hindistan’dan dolara karşı ortak cephe önerisi

Hindistan’dan dolara karşı ortak cephe önerisi

HİNDİSTAN, ‘gelişen’ ülkelerin dolara karşı ortak hareket etmesini önerdi ancak bu öneri diğer ülkelerden kabul görmedi. Hindistan, ‘gelişen’ ülke para birimlerindeki değer kaybını durdurmak amacıyla bu ülkelerin döviz piyasalarına ortak müdahale etmesini önerdi. Ancak Brezilya, şu an böyle bir plana kat

HİNDİSTAN, ‘gelişen’ ülkelerin dolara karşı ortak hareket etmesini önerdi ancak bu öneri diğer ülkelerden kabul görmedi. Hindistan, ‘gelişen’ ülke para birimlerindeki değer kaybını durdurmak amacıyla bu ülkelerin döviz piyasalarına ortak müdahale etmesini önerdi. Ancak Brezilya, şu an böyle bir plana katılmayacağını açıkladı. Hindistan Rupisi, mayıstan bu yana yüzde 20 değer kaybederek tarihin en düşük düzeyine geriledi.
Reuters’ta yer alan bir analizde, gelişen Asya ülkelerinin toplam 4.3 trilyon dolar rezervi olduğuna dikkat çekiliyor. Brezilya, Türkiye ve Güney Afrika’nın toplam 500 milyar dolarlık rezervleri de buna eklendiğinde, gelişen ülkelerin ortaklaşa dolar satmasının para birimlerindeki değer kaybını sınırlayabileceği belirtiliyor. Ancak Reuters, gelişen ülkelerin aslında doların değerini düşürmek için satacak fazla dolarlarının olmadığına da dikkat çekiyor.

CARİ AÇIK SATIŞI MİKTARINI SINIRLIYOR

Buna göre, ‘gelişen’ ülkelerin azalan cari fazlaları doların değerini düşürmek için satılabilecek dolar miktarını sınırlıyor.
Diğer yandan, 3.5 trilyon dolar rezervi olan Çin’in ortak müdahaleye katılması için bir neden yok, çünkü yuan sıkı sermaye kontrolleri nedeniyle saldırı altında değil. Ortak müdahalenin başarısız olmasının maliyeti de yüksek. Ulusal döviz rezervlerinin Londra, New York ve Singapur piyasalarında boşu boşuna harcanması siyasi açıdan da büyük bir utanç nedeni.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net