Asya Abdullah siyasi partiler ile biraraya geldi

Asya Abdullah siyasi partiler ile biraraya geldi

BDP ve DTK'nın daveti üzerine 1 Eylül Dünya Barış Günü için Diyarbakır'a gelen ve kentte çeşitli temaslarda bulunan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah başkanlığındaki heyet, DTK binasında BDP, DTK, KADEP, ÖSP, DDKD, Dicle ve Firat Diyalog Grubu ile Azadi İnisiyatifi temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştiri

BAKSİ: TÜRKİYE ÇETELERDEN DESTEĞİNİ ÇEKMELİ

PYD Eş Başkanı Salih Muslim'in Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunduğunu hatırlatan Baksi, "Bizler bu görüşmeyi değerli buluyoruz. Türkiye çetelere desteğini çekmeli ve Kürtlere barış, kardeşlik elini uzatmalıdır" diye kaydetti. Baksi'nin ardından konuşan Azadi İnisiyatifi'nden Muhammed Dara Akar, toplantıda Rojava'da yaşanan siyasi gelişmeleri, mülteci sorunları, Rojava'ya açılan sınır kapıları ve Rojava'da bulunan Kürt siyasi parti ile grupların nasıl birlikte hareket edecekleri ile Rojava direnişine somut yardımların yapılması gibi konuları konuştuklarını söyledi.

AKAR: DEMOKRATİK ÇEVRELER ROJAVA HALKINA DESTEK SUNMALI

ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye yönelik önümüzdeki günlerde yapacağı olası saldırıdan kaygı duyduklarını söyleyen Akar, "Suriye'ye yapılacak herhangi bir saldırıda, Kürtlerin ve bölgede yaşayan halkların temel haklarını göz önünde bulundurulması gerekir. Müdahaleden çok, sorunlar siyasi ve barışçıl bir şekilde çözülsün. Rojava halkına tüm demokratik kesimler destek sunmalıdır. Rojava'da kapatılan sınır kapılarının bir an önce ticarete açılmalıdır. Tüm kesimlerin mültecilere destek sunması gerekir" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından siyasi parti temsilcileri DTK binasından ayrılırken, DTK binası çevresinde yoğun polisiye önlem alması dikkat çekti. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah başkanlığındaki heyet, ilerleyen saatlerde DTSO yöneticileri ile bir araya gelecek. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net