Düellonun galibi yok

Düellonun galibi yok

Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde Başbakan Angela Merkel ve ana muhalefet partisi SPD’nin Başbakan Adayı Peer Steinbrück, önceki gece televizyon ekranında yapılan düelloda karşı karşıya geldi.ARD, ZDF, RTL ve Pro 7 televizyonlarının ortaklaşa yayınladığı, toplam 17.6 milyon kişinin ekran başında i

Yücel Özdemir

ARD, ZDF, RTL ve Pro 7 televizyonlarının ortaklaşa yayınladığı, toplam 17.6 milyon kişinin ekran başında izlediği düellonun galibi olmadı. Karşıya gelenlerin kıran kırana bir birini eleştirmesi gereken bir program olarak planlanan ve bu yüzden de adına “düello” denilen programda, daha çok uyum hakimdi. İşsizlik, düşük ücretli işler, asgari ücret, avro krizi başta olmak üzere pek çok konuda görüşlerini açıklayan ve birbirini eleştiren adaylar, Almanya’nın Suriye’ye yönelik bir müdahaleye katılmaması konusunda da aynı görüşü paylaştılar.

Başbakan Merkel, Almanya’nın BM, NATO ya da AB onayı olmadan Suriye’ye yönelik bir askeri müdahalenin içinde olmayacağını ifade ederek, bu konuda hafta sonunda katılacağı G 20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Putin ile de bir görüşme yapacağını söyledi. Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili uluslararası toplum tarafından ortak bir cevap verilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Merkel, bu tür silahların kullanımının büyük bir suç olduğunu ifade etti. Merkel, Almanya’nın uluslararası toplumun ortak bir reaksiyon göstermesi için arabulucu olacağına dikkati çekti. Başbakan Adayı Steinbrück de, parti olarak askeri bir müdahaleye karşı olduklarını ifade etti.

HALK NASIL DEĞERLENDİRDİ?

Başbakanlığa en yakın iki aday arasında yapılan düello, tekrar ve cansızlığı nedeniyle halk arasında fazla bir heyecan yaratmadı. Buna rağmen programın yayınlandığı televizyonlar tarafından yapılan araştırmalarda Başbakan Merkel’in rakibine göre daha üstün olduğu ifade edildi. ZDF televizyonun anketinde, ankete katılan izleyicilerin yüzde 40’ı Merkel’i, yüzde 33’ü Steinbrück’ü önde görürken, yüzde 27’si iki siyasetçiyi eşit düzeyde gördükleri kaydetti. Ankete, kararsız seçmenler arasında Steinbrück’ü Merkel’den daha iyi bulanların oranı yüzde 37, Merkel’i iyi bulanların oranı ise yüzde 35 olarak yansıdı.
Özel televizyon kanalı RTL’in yayından hemen sonra yaptığı ankette de Merkel’i destekleyenlerin oranı yüzde 44, Steinbrück’ü önde görenlerin oranı ise yüzde 43 oldu.

ARD’nin anketinde ise izleyicilerin yüzde 49’u Steinbrück’ü Merkel’den “daha inandırıcı” bulurken, Merkel’in oranı yüzde 44’te kaldı.

ANKETLERDE SON DURUM

Seçimlere üç hafta kala yapılan anketlere göre Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU/CSU yüzde 39 ile birinci görünüyor. Ana muhalefet SPD’nin yüzde 23, Yeşillerin yüzde 11, Sol Partinin yüzde 10 ve FDP’nin yüzde 6 oy alacağı tahmin ediliyor. Bu durumda mevcut CDU/CSU-FDP koalisyon hükümetinin dört yıl daha işbaşında kalabileceği tahmin ediliyor. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net