İşçilerin birliği için  oylar işçi adaylara

İşçilerin birliği için oylar işçi adaylara

Emek Partisi’nin Kayseri Milletvekili adayları olan metal işçileri Metin Yıldız ve Bülent Gülcemal seçim çalışmalarını sürdürüyor. İşçilerin birliği ve işçilerin siyaset yapmasının önemine dikkat çeken milletvekili adayları, 12 Haziran’dan sonra da bunun mücadelesinin verilmesinin önemin

Yıldız ve Gülcemal seçim çalışmaları çerçevesinde Eğitim Sen Kayseri Şubesi’nde işçilerle bir araya geldi. Emek Partisi GYK Üyesi Yakup Aslandoğan ve İl Başkanı İsmet Gümüşoluk’un da katıldığı toplantıya 7 fabrikadan işçiler, meslek lisesi öğrencileri ve emekliler katıldı.

Açılış konuşmasında seçim sürecini değerlendiren Yakup Aslandoğan, AKP, CHP ve MHP’nin ülkenin en önemli sorunlarında aynı davrandıklarını söyledi. Aslandoğan, seçim barajının ve eşitsiz seçim yardımlarının emekçilerin siyaset yapmasının önüne engel olmak için uygulandığını vurguladı. Emek Partisi’ne verilecek oyların önemli olduğunu kaydeden Aslandoğan, işçilerin, emekçilerin, Kürtlerin, Alevilerin ve toplumun tüm ezilen kesimlerinin alternatifini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

‘DEMEK Kİ BİRLEŞEBİLİYORMUŞUZ’

Kendisi de eski bir AKP üyesi olduğunu söyleyen 1. sıra milletvekili adayı Metin Yıldız, arkadaşlarının aday olmasına şaşırdıklarını belirterek, işçilerin mücadeleye katıldıkça kendilerine güven geleceğini söyledi. Ağrı kökenli bir Kürt işçi olduğunu anlatan Yıldız, “Kayseri’de Ağrılılar yoğun bir nüfusa sahip ancak büyük oranda oylarını AKP’ye veriyorlar. Bunun sebebi, halka doğruların anlatılmamasıdır” dedi. Yıldız, Emek Partisi’ne verilecek oyların boşa gideceğine dair düşüncelerle karşılaştıklarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bize verilen her oy etkilidir, boşa gitmez. Kayseri’den alacağımız oy patronlara korku salacaktır. ‘Demek ki birleşebiliyormuşuz, işçiler de siyaset yapabilirmiş’ dedirtecektir.”

13 HAZİRAN’DA DA MÜCADELEYE DEVAM

3. Sıra milletvekili adayı Bülent Gülcemal ise Emek Partisi ile sendikalaşma çabası içerisindeyken işten atılınca tanıştığını anlatırken, partinin sadece seçim döneminde değil, her dönem işçilerin mücadelesi için güçlerini seferber ettiğini gördüğü için aday olduğunu belirtti. Ailesinin köken olarak CHP’li olduğunu ifade eden Gülcemal, işçilerin sorunlarını seçim öncesinde samimice dillendirmeyenlerin 12 Haziran sonrasında da işçileri unutacağını vurguladı. Oy almaktan daha önemli olan şeyin, 13 Haziran’da da işçilerin birliği için mücadele etmek olduğunu söyleyen Gülcemal, “Verilecek oylar bu fikre verilmiş olacaktır” dedi. Kayseri’den AKP’ye alternatifmiş gibi gösterilen CHP ve MHP’nin yüzde 50 oy almasının bile anlamı olmayacağını söyleyen Gülcemal, “Ancak Emek Partisi yüzde 5 dahi alsa, bu egemenlere korku salacaktır” dedi.

‘OYUMUZU NAMUSSUZLARA VERMEYELİM’

Organize Sanayi Bölgesi’nden plastik işçisi Eray Korkmaz, “Oy namustur, namussuzlara oylarımızı vermeyelim, boşa gider. Benim oyum Metin Yıldız’a olacak” derken, büyük bir metal fabrikasından bir işçi ise, işçilerin sendikalaşma çabalarını yükseltmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Kendisi gibi sendikalaşma mücadelesinden çıkarak milletvekili adayı olan Bülent Gülcemal’i anladığını söyleyen metal işçisi, oyunu Emek Partisi’ne vereceğini söyledi.

Silver Döküm Fabrikası’ndan konuşan bir metal işçisi ise Meclis’in tamamına yakınının işveren ya da işveren temsilcisi olmasının işçilerin aleyhine olduğunu söylerken, bu gidişatı değiştirecek olan şeyin Kayseri’de sendikalaşma oranını arttırmak olduğunu söyledi.

İŞÇİ ADAY OLMASI HEYECANLANDIRDI

Meslek Lisesi öğrencileri, Emek Partisi’nin Organize Sanayi Bölgesi’ne yönelik istikrarlı ve hedefli çalışmalarını önemsediklerini söylerken, emekliler ise işçilerin ağırlığını verdiği bir milletvekili aday listesinin kendileri için de heyecan verici olduğunu belirtti. (Kayseri/EVRENSEL)


PATRON PARTİLERİNE OY YOK!

KAYSERİ Emek Gençliği üyeleri şehir merkezinde kitlesel bildiri dağıtımı yaparak patron partilerine oy vermeme çağrısı yaptı. “İş, ekmek, özgürlük-İş, eğitim, barış, Emek Partisi” yazılı önlükler giyen gençler megafonla seçim bildirilerini okudular.
Dershane öğrencilerinin yoğun olduğu bölgelerde ve işçilerin bulunduğu çay bahçelerinde dağıtım yapan Emek Gençliği üyeleri “Şifreci tatminkarlara, eğitimin paralı olmasını savunanlara, dershane ve özel okul sahiplerine ve savunucularına, özel hastane sahiplerine ve sağlığın piyasaya açılmasını savunanlara, TÜSİAD’çı, MÜSİAD’çı patron partilerine, patron vekil adaylarına; savaş yanlılarına gençlikten oy yok” dedi. Gençler bildiri dağıtımı sırasında, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu’nun fabrikasında çalışırken işten atılan ve ücretlerini alamayan işçilerin açtığı imza standını da ziyaret etti.
Savaş yanlılarına oy vermeme çağrısı yapan gençler, AKP, CHP ve MHP’nin NATO teskeresi konusunda birbirlerinden farksız olduklarını bir kez daha gösterdiklerine vurgu yaptılar. (Kayseri/EVRENSEL)

www.evrensel.net