Antep

Antep'te 1 Eylül: Barış hayal olmasın

Antep Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla toplanan binler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü miting havasında kutladı.Kırkayak Parkı’ndan Yeşilsu’ya gerçekleştirilen yürüyüşe BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Eğitim Sen MYK Üyesi Mehmet Bozgeyik, EMEP MYK Üyesi Mehmet Türkm

İnanç Yıldız

Kırkayak Parkı’ndan Yeşilsu’ya gerçekleştirilen yürüyüşe BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Eğitim Sen MYK Üyesi Mehmet Bozgeyik, EMEP MYK Üyesi Mehmet Türkmen, HDK, ÖDP, ÖSP, KESK, İHD, PSAKD, LGBT ve çeşitli kurumlar da  katıldı.
Taşınan dövizlerde barış talebi dile getirildi. Kürt kadınlarının kendilerine özgü renkleriyle katıldığı eylemde, LGBT bireyler ise erbanileriyle, sloganlarıyla ve gökkuşağı renkli bayraklarıyla ayrı bir hava kattı.  Öte yandan yürüyüş başlangıcında eli sopalı bir kişi ile yürüyüş sırasında Ülkü Ocakları ve Alperen Ocaklarının bir arada olduğu binanın önünde ise ülkücü birkaç kişinin provokasyon girişimi kısa süreli gerginliğe yol açtı.

Ortak açıklamayı okuyan Halkların Demokratik Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Karayılan, Suriye ile savaşın en ağır faturasının Gaziantep’in ödeyeceğine dikkat çekti.

Demir Çelik ise emperyalistlerin halkların geleceğini kararttığını belirterek, “Barış gününde bile sağımız solumuz barut, kan kokuyor. Savaş çığırtkanları halkları birbirine düşürmeye çalışıyor. Gün halkların ortaklaşmasının, dayanışmasının günüdür” dedi. Barış sürecine de değinen Çelik, Hükümetin gerekli adımları atmadığını söyledi.

MERDİVENLER BOYANDI

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen müzik dinletisiyle hep birlikte halaylar çekildi. Daha sonra ise bir grup yurttaş Yeşilsu Parkı’nın yanındaki Çınarlı Sokağı’nın merdivenlerini gökkuşağı rengine boyadı. Boyama sırasında etrafa çok sayıda meraklı bakış toplandı. Boyamadan sonra ise fotoğraflar çekildi.  (Antep/EVRENSEL)

www.evrensel.net