Bingöl’deki tecavüz davası yarın görülecek

Bingöl’deki tecavüz davası yarın görülecek

Bingöl’ün Solhan ilçesinde 16 yaşındaki E.A. isimli kız çocuğuna 5 uzman çavuş tarafından 2011 yılından itibaren cinsel istismarda ve tecavüzde bulunulduğu davanın duruşması yarın görülecek. Duruşma öncesi BDP Genel Merkezi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu bir açıklama yaparak, davayı takip etme çağrısın

Mustafa Mayda

Yapılan açıklamada “Biz BDP olarak, soruşturma aşamasında ortaya çıkan hukuksuzluklar, faillerin serbest bırakılması ve korunması ve de kadınların mağdur olduğu bu tür davalarda yargının ataerkil yaklaşımlarından dolayı kaygılıyız” denildi.
Hükümetin, kadına yönelik şiddetle ilgili politikaları ve kadına yönelik gerici, ayrımcı bakış açısıyla bu gelişmelerde sorumluluk sahibi olduğu belirtilen açıklamada ülkedeki adaletin kadınlar için işlemediği, cinsel suçlarda işlemediği, sanık kamu görevlilerinin, askerlerin yetkililerce sistemli biçimde korunduğu vurgulandı.
“N.Ç. davasının skandal kararı hafızalarda tazeliğini korurken, sanıkları halen dışarıda olan Bingöl’deki bu davada yargıya güvenmemiz beklenemez” denilen açıklamada 3 Eylülde Bingöl’de olmak için çağrı yapıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net