Çayyolu’nda ‘Barış Şenliği’

Çayyolu’nda ‘Barış Şenliği’

Çayyolu Üç Fidan Forumu düzenlediği “Barış Şenliği” ile içerde ve dışarıda çalınan savaş borularına tepki gösterdi. Suriye halklarının yalnız olmadığı vurgulanan şenlikte, “savaşın hiçbir masum yönü yoktur” denildi.Önceki gece ellerinde meşaleler ve fenerlerle Atapark’a yü

Önceki gece ellerinde meşaleler ve fenerlerle Atapark’a yürüyen mahalleliler, “Suriye halkları yalnız değildir”, “Amerikan askeri olmayacağız” sloganları attılar. Şenliğin yapılacağı alanda fotoğraf sergisi düzenleyen mahalleliler, Atapark’ta  “Savaşın Yıkıcılığı ve Barışın Yapıcılığı” ile ilgili bir sinevizyon gösterimi hazırladı.  
Gösterimin ardından konuşan İlkay Yörük, emperyalist savaşlarda en çok çocukların, anaların ve sivillerin katledildiğini söyledi. Emekçilerin savaşlarda daha da yoksullaştığını belirten Yörük, patronların, tekellerin ise daha fazla zenginleştiğini ifade etti. Savaşlarda yoksulların kazanacağı bir şey olmadığını dile getiren Yörük, “Katledildiğinde cebinde hiç parası olmayan Abdullah Cömert’in, yine öldüğünde üzerinden yalnızca 5 lira çıkan Mehmet Ayvalıtaş’ın bu savaşlarda kazandıkları hiçbir şey yoktur” dedi. Halkların milliyetçi, dinci ve mezhepçi yalanlarla aldatılıp bölünmeye çalışıldığını ifade eden Yörük, savaşın masum ve kabullenebilir hiçbir yanının olmadığını söyledi.  
Emperyalist ülkelerin savaş sopasını Suriye ve Rojava’ya yönelttiğini dile getiren Yörük, olası bir savaş için Irak’ta olduğu gibi kimyasal silahların gerekçe gösterildiğini belirtti. Savaşlara karşı tüm halkların birleşmesi gerektiğini vurgulayan Yörük, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nünde halkların kardeşliğinin pekişmesi gerektiğini söyledi. Şenlik konuşmaların ardından Grup Mesel’in müzik dinletisiyle sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net