01 Eylül 2013 14:22

‘Şahinler’ de Erdoğan gibi düşünüyor

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye yönelik askeri müdahale için Kongre’nin onayını bekleyeceğini açıkladı. Obama’nın 9 Eylül’e kadar tatilde olan Kongre üyelerine olağanüstü toplanma çağrısı yapmaması, olası bir saldırının bir süreliğine ertelendiğini gösteriyor.Kimyasal saldırıyı Su

‘Şahinler’ de Erdoğan gibi düşünüyor

Paylaş

Kimyasal saldırıyı Suriye hükümetinin gerçekleştirdiğine yönelik bir kanıtın eksikliği, azalan uluslararası destek ve kamuoyu anketlerinde müdahale yanlılarının oranında gözlenen düşüş Obama’yı zora sokarken ‘Şahin’ kanatın baskıları da ABD Başkanı’nı başka bir açıdan sıkıştırıyor.

‘Şahinler’in önde gelen isimlerinden Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham yaptıkları ortak yazılı açıklamada askeri müdahale konusunda bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Harekatın biçimi konusunda Erdoğan’ın “Sınırlı operasyon bizi tatmin etmez, Kosova’daki gibi olmalı. Müdahalede amaç 1-2 günlük vur-çık değil rejimi bırakma noktasına getirmek olmalı” görüşüne bir hayli yakın durduğu görülen McCain ve Graham’ın açıklamasında şunlar kaydedildi: “İzole edilmiş askeri harekat bölgedeki çatışmalara ivme kazandırır. Rejime yönelik yetersiz bir cevap ABD’nin atacağı adımı yakından takip eden dost ve müttefik ülkelere, Suriyeli muhaliflere, Esad rejimine, İran’a ve tüm dünyaya yanlış bir mesaj gönderilmesine yol açabilir.”

Kongre’de hem Cumhuriyetçilerden hem de Demokratlardan operasyona karşı oy kullananların çıkacağı tahmin ediliyor.

RUSYA: TAKTİK DEĞİŞİKLİĞİ

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahale kararını kongreye götüreceğini açıklaması Rusya’da ise taktik değişikliği olarak yorumlandı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, ABD Başkanı Obama’nın kongre kararı olmadan operasyon kararı verebileceğini, ancak bunu kendisi açısından riskli bulduğu için yapmadığını söyledi.
Puşkov, “Obama’nın açıklamasına göre askeri operasyonun başlaması en azından 9 Eylül’e kadar ertelenmiş oldu. Elbette bu Amerikan yönetimi açısından bir taktik değişikliği. Maalesef, strateji değişmiş değil” dedi.

Obama yönetiminin Kongre kararının Amerikan halkından, Avrupa’dan ve diğer ülkelerden kamuoyu desteğini alabilmek için taktik bir adım olduğunu söyleyen Puşkov, böylece askeri operasyon için siyasi bir temel oluşturulduğunu ifade etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Medyadan Obama’ya ‘Çark etti’ sitemi!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa