Servi yeniden seçildi

Servi yeniden seçildi

Deri-İş Sendikası Genel Kurulunda konuşan Genel Başkan Musa Servi, hükümetin barajı düşürmediğini aksine yükselttiğini söyledi. Genel Kurul'da Musa Servi yeniden başkanlığa seçildi.Deri-İş Sendikası 31. Olağan Genel Kurulunda konuşan Genel Başkan Musa Servi, hükümetin saldırıları karşısında birlikte hareket ve m&uum

Gökhan Durmuş / Çağrı Sarı Kahveci

Deri-İş Sendikası 31. Olağan Genel Kurulunda konuşan Genel Başkan Musa Servi, hükümetin saldırıları karşısında birlikte hareket ve mücadelenin esas alınması gerektiğini söyledi. Servi, sendikal barajların düşürülmediğini daha da yükseltildiğini ifade etti. Petrol-İş Genel Merkezinde başlayan Olağan Genel Kurulda, Musa Servi başkanlığında tek liste çıkması bekleniyor. İş kollarının birleşmesi nedeniyle Deri-İş Sendikasının ismi de Deri, Tekstil, Dokuma İşçileri Sendikası olarak değiştirilecek.

Deri-İş Sendikasında örgütlenme mücadelelerini sürdüren Punto Deri, Ermenegildo Zegna, Kuzu Deri işçilerinin de katıldığı Genel Kurulda, İzmir Şube delegeleri kongreye, “barış” taleplerini ifade etmek için beyaz kıyafetlerle geldi. Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’ın divan başkanı olduğu Genel Kurula Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ile CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de katıldı.

BARAJ DÜŞMEDİ YÜKSELTİLDİ

“İstatistik oyunlarına” rağmen işsizliğin gün geçtikçe arttığını belirten Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, gerçek işsizlik oranının yüzde 20’lerde olduğunu söyledi. Kayıt dışı çalışmanın da her geçen gün arttığına dikkat çeken Servi, uyulmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri nedeniyle sayısız iş kazasının meydana geldiğini ifade etti. Taşeron çalışmanın da yayılmaya devam ettiğini, 350 binlerde olan taşeron işçi sayısının 1.5 milyonu aştığını kaydeden Servi, AKP iktidarının eğitim, sağlık, ve örgütlenme hakkına yönelik yoğun saldırılarının olduğunu ifade etti. Servi, “Bizim mücadele etmekten başka şansımız yok. Halkın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı, çocuğuna iyi bir gelecek sağlayamadığı bir ortamda direnişler ve halk hareketleri kaçınılmazdır” diye konuştu. Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası ile birlikte hükümetin barajları düşürdük propagandası yaptığını söyleyen Servi, “Ama gerçekte öyle mi? İş kollarını birleştirerek sektörlerdeki çalışan sayısını katlayarak aslında barajları düşürmedi daha da yukarılara çekti. Yerel mahkeme yaptığımız başvuru sonucunda istatistikleri iptal etti. Şimdi Yargıtayın da karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kürt sorununun çözümü konusunda sürecin iyi değerlendirilmemesini eleştiren Servi, hâlâ ciddi bir adım atılmadığını, işçiler ve sendikalar olarak Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini kaydetti. Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere de değinen Servi, ABD istekli ve merkezli yapılacak bir müdahalenin Suriye halkına hiçbir faydası olmayacağını söyledi. Servi, emperyalist güçlerin kimyasal silah bahanesi ile müdahaleye hazırlandığını belirterek, “Halkları birbirine kırdıracak emperyalist müdahalelere hayır diyoruz” dedi.


TÜRKEL: ALIN BAŞINIZA ÇALIN!

TEK GIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel ise Türkiye işçi sınıfı tarihinin olmazsa olmaz bir parçası olan Deri-İş Sendikasının önüne barajlarla ket vurulamayacağını kaydetti. Barajları “demokratik hakların ve özgürlüklerin” kullanılmasının önündeki engeller olarak tarif eden Türkel, “Bu barajlar sendikaların kapılarına kilit vurmak anlamına geliyor. İşte Deri-İş yüzde 1’i geçemedi, yüzde 2-3’ü nasıl geçsin? Deri-İş gibi bir sendikayı kapatacaklar bunun adına da demokrasi diyecekler. Alın başınıza çalın demokrasinizi” diye konuştu.


CHP’YE PROTESTO

DİSK Eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, kürsüye çıktığı zaman İzmir’den gelen Savranoğlu işçileri de yazdıkları dövizlerle CHP’yi protesto etti. Çelebi, “Ben geldiğim yere asla ihanet etmem. İzmir’deki olaya ne kadar müdahale etmeye çalıştığımı Genel Başkanınız biliyor. Benim partim yanlış yaparsa buna karşı direnmek benim işçilere olan namus borcumdur” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük sorununun adaletsizlik ve hukuksuzluk olduğunu belirten Çelebi, hükümetin sendikalara yönelik operasyonlarının, taşeron çalışma uygulamasının ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin sınıf hareketinin sorunlarının başında geldiğini dile getirdi.


MUSA SERVİ YENİDEN SEÇİLDİ

Genel kurulda Musa Servi yeniden genel başkanlığa seçilirken, teşkilatlandırma sekreterliğine de Hasan Uluşan seçildi. Merkez yönetim ise Makum Alagöz, Hasan Civi, Erdem Yıldırım, Hikmet Numanoğlu, Rafet Şen'den oluştu.

Genel kurulda yeni sendikalar yasası gereği çok sayıda tüzük değişikliği de gerçekleşti. Musa Servi kapanış konuşmasında yeni dönemde fiili ve meşru mücadeleyi güçlendirerek baraj gölgesi altında çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Servi, birlik ve dayanışma içinde baraj tehdidini işçilerin lehine dönüştüreceklerini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net