Suriye’yle savaş bizi ateşe atar

Suriye’yle savaş bizi ateşe atar

SURİYE’de süren savaştan en çok etkilenen illerden olan Antep’te hükümetin savaş politikalarına tepki gösteren işçiler, “Bizim Suriye’de ne işimiz var” diye soruyor. Kentteki siyasi parti ve sendika temsilcileri de AKP politikalarının ülkeyi felakete sürüklediğini belirterek, olası bir müdahalede Antep

Fatma Kskintimur / Önal Bulut

‘SURİYE’DE NE İŞİMİZ VAR?’

Servis duraklarında görüştüğümüz Antepli işçiler Türkiye’nin Suriye’de süren savaşa taraf olmasına tepkili. Türkiye’de müzakere süreciyle başlayan çatışmasızlık halinden memnun olduklarını söyleyen işçiler Suriye ve çözüm konusunda birbirlerinden farklı düşünse de birleştikleri görüş; “Savaş istemiyoruz.” İşten atılma kaygısıyla ismini vermek istemeyen bir Zafer Tekstil işçisi, “Irak’ı, Libya’yı, Afganistan’ı unutmadık. Orada ne kazandık? Hiçbir şey. ABD ne zaman iyilik yaptı ki”  diyor. Bu sırada söze giren ve Canan Tekstil’de çalıştığını söyleyen başka bir işçi ise “Kardeşim Esad kötüyse bana ne. Amerika Başkanı iyi mi? Tayyip iyi mi? Yıllardır Suriyelileri besliyor, kendi halkını düşünüyor mu” diyor servise binerken. “Suriye’de bizim ne işimiz var” diye soran bir Gürteks işçisi ise “Tüm savaşlarda bizim çocuklarımız ölüyor, emekçiler işsiz kalıyor. Savaş istemiyorum. Ülkemizde de barış olsun” diyor.

‘İNADINA BARIŞ’

Sendika ve siyasi parti temsilcileri de AKP’nin savaş yanlısı politikalarına tepkili. “AKP Hükümeti mezhepsel çatışmaları körüklüyor ve katliam yapan çetelere destek veriyor” diyen DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığı bile belirsizken AKP’nin savaş çağrıları yapmasını eleştirdi. Güdücü, “Savaş çığırtkanlığı yapanlara inat inadına barış diyeceğiz” dedi.  Genel-İş Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen Antep’teki mülteci sorununun ciddi boyutlarda olduğunu belirterek, “Mültecilerin birçoğu camilerde, parklarda, bodrumlarda yaşıyor” dedi. Bakan Fatma Şahin’in ‘Bunlar bizim için bir kazanç’ dediğini hatırlatan Göçmen, “Görünen o ki; bu kazanç yalnızca patronlar için” dedi.
“Bir ülkeye barış, demokrasi gelecekse onu o ülkenin halkları getirmeli, emperyalistler değil” diyerek Suriye’ye yönelik işgal planlarını eleştiren Tüm-Bel-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Hançerkıran ise “Mısır’a gözyaşı döken Başbakan; Roboskî, Rojava, Reyhanlı’da ve Gezi direnişinde hayatını kaybedenler için aynı duyguları paylaşamadı. Türkiye’deki çözüm sürecinde de seçim hesaplarıyla hareket ediyor” dedi. Antep’in savaş politikalarının faturasını en çok ödeyen illerden olduğunu söyleyen Hançerkıran, bugünün en önemli görevinin barış mücadelesi olduğunu söyledi.

‘BARIŞA SAHİP ÇIKALIM’

Halkların Demokratik Partisi İl Başkanı Mehmet Karayılan “Türkiye savaşa karşı durmak yerine doğrudan içinde. Emperyalistler, ülkelerinden uzakta bu müdahaleleri gerçekleştiriyor, biz sınır ülkeyiz. Buradaki halklar ateşin içinde olacak. Bu sınırın iki yanındaki halkların kardeşliğine ilan edilmiş bir savaştır. Suriye’de akan kanın durması ve çözüm sürecinin yarattığı umut için barışa sahip çıkmalıyız” dedi.
Emek Partisi İl Başkanı Mecit Bozkurt ise “İktidara geldiği günden beri ‘komşularla sıfır sorun’ diyen AKP, Suriye’de savaş çığırtkanlığı yapanların başında geliyor” dedi. Olası bir savaşın faturasını emekçilerin ödeyeceğini ve Antep’in de derinden etkileneceğini söyleyen Bozkurt, “Barışın sesini Antep’te daha güçlü yükseltmeliyiz” dedi. Bozkurt 1 Eylül’de saat 17.00’de Kırkayak Parkı’ndan başlayıp Yeşilsu’da sona erecek barış yürüyüşüne de katılım çağrısı yaptı. (Antep/EVRENSEL)

www.evrensel.net