Üniversite’de demokratik blok

Üniversite’de demokratik blok

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Milletvekilleri Adayları birbirlerine destek olmak için ortak çalışmalar yapıyorlar. Blokun İstanbul 1. Bölge Adayı Sebahat Tuncel, önceki gün İstanbul 3. Bölge Adayı Abdullah Levent Tüzel’in çalışmalarına eşlik ederek destek verdi.Tuncel ve Tüzel, İstanbul Üniversite

Tuncel ve Tüzel, İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve Esenyurtlu kadınlarla buluştular.

Tüzel ve Tuncel, İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampusu öğrencileriyle buluştular. Üniversitede yapılması planlanan toplantı, üniversite yönetiminin izin vermemesi nedeniyle Eğitim Sen 7 No’lu Şube’de gerçekleştirildi.

NİTELİKLİ PARASIZ BİR EĞİTİM İÇİN!

Çok sayıda öğrencinin katıldığı toplantıda konuşan Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, lise ve üniversite gençliğinin yaşadıkları sorunların çözümüne hakkında müdahil olmalarına AKP ve YÖK düzeninin tahammül edemediğini belirtti.

Gençlerin YÖK’e ve sınav skandallar ına karşı ayaklanmasının önemine dikkat çeken Tüzel, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, Blok güçleri olarak temel görevlerinin daha fazla gencin ölmesine engel olarak barışın sağlanması için ve her gün daha fazla yoksulluk üreterek gençleri öğüten kapitalist düzene karşı bir mücadele hattı örgütlemek olduğunu söyledi. Tüzel, eğitimde özelleştirilmenin yaratığı sorunlara da değinerek anadilde, nitelikli ve parasız bir eğitim için gençleri Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokuna desteğe çağırdı.

GENÇLİK 12 EYLÜL CENDERESİNİ YIKIYOR

İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel de ülkede siyasetin Ankara’ya bırakıldığını söyleyerek, “Okulda siyaset yapamıyoruz, işyerlernde siyeset yapamıyoruz, derneklerde yapamıyoruz. ‘Aman burda olur mu’ deniyor. Bu aslında 12 Eylül ürünü bir politikadır. Halkı baskı altına alan politikaların bir sonucudur” dedi.

12 Eylül öncesi üniversitelerin siyasetin merkezi olduğunu ve dönemin devrimci önderlerinin de üniversitelerden çıktığını hatırlatan Tuncel, 12 Eylül darbecilerinin de bu gerçeği  görerek üniversiteleri cendere altına aldığına dikkat çekti. Tuncel, “Şimdi bakıyoruz gençliğe o kadar yoğun bir baskı var ki gençlik yeni yeni hareketlenmeye başlıyor. Bu YÖK denen sistem artık üniversiteletrde tutmuyor ve itiraz ediliyor ve bu itirazları yanıt buluyor. Öte yandan bir seçim sürecindeyiz. Kürt sorununun geldiği nokta artık ya çözüm ya çözüm an azadi an azadi diyor. Türkiye devrimcileri açısından önemli bi dönem, Türkiye devrimi açısından da önemli bir nokta peki bu sürecçte birlikte miyiz değil miyiz bu noktadayız artık. Kaç kişiyiz sorusu 13 Haziran’da yanıt bulacak ve bu cevap önümizdeki süreci etkileyecek” diye konuştu.

Gençlerin seçimlerle ilgili sorularını da yanıtkayan Tüzel ve Tuncel daha sonra Esenyurt Derya Düğün Salonu’nda kadın toplantısına katıldılar (İstanbul/EVRENSEL)


GENÇLERDEN  GELECEĞE UZANAN PİKNİK

PENDİK Emek Gençliği seçim çalışmaları kapsamında  piknik düzenledi.
Pendik Kurna Köyde düzenlenen pikniğe, lise, dershane ve işçi gençler katıldı.  Pikniğe katılan Kürt ve Türk gençler birlikte sorunlarını tartıştı, şarkılar söyleyip halaylar çekti, yarışmalar düzenledi.

Emek Partisi GYK Üyesi Metin İlgün ve Emek Gençliği Merkez Yöneticisi Onur Aydın da pikniğe katılarak gençlerle birlikte oldu.

Etkinlikte konuşan metin İlgün, YGS’de yaşanan şifre skandalanın tüm gençleri olumsuz etkilediğini dile getirdi. Skandalla tüm gençlerin geleceğinin çalındığını dile getiren İlgün, AKP’nin iktidarı boyunca tüm halkın yaşamını çekilmez hale getirdiğini ifade etti.

Türk, Kürt ayrımı yapmadan tüm gençliğini  geleceğini karartamaya çalışan sermaye partilerine karşı Emek, Demokrasi, Özgürlük Blokunun önemine dikkat çeken İlgün, gençlerin bloka destek vermesini, onun başarısı için çalışmasının önemine vurgu yaptı.

TEKEL işçilerinin Ankara’da verdikleri mücadeleyi hatırlatan İlgün, orada hakları için mücadele eden her milliyetten TEKEL işçilerinin ortak mücadelenin nasıl verilmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. İstanbul 1. Bölge’de Sabahat Tuncel’in Blokun adayı olduğunu dile getiren İlgün, pikniğe katılan gençlerin seçim çalışmalarına katılması gerektiğini, diğer gençlerin barış ve kardeşlik için blok etrafında birleşmesi için çalışmasını sağlaması gerektiğini ifade etti.
İlgün’den sonra söz alan gençler, Blokun çalışmalarına katılacaklarını dile getirdiler.

www.evrensel.net