24 Mayıs 2011 12:44

Stratejik köprü Kuzey Sudan’ın elinde

ŞİDDETLİ çatışmalar sonucu Abyei kasabasının kontrolünü ele geçiren Kuzey Sudan ordusu dün de Abyei eyaletinde stratejik öneme sahip bir köprüyü ele geçirdi. BM’nin Sudan Misyonu (UNMIS) yetkililerinden Huang Ciang basına yaptığı açıklamada, Kuzey Sudan ordusunun Arap Nehri, Güney Sudanlıların Kiir nehri ded

Stratejik köprü Kuzey Sudan’ın elinde

Paylaş

ŞİDDETLİ çatışmalar sonucu Abyei kasabasının kontrolünü ele geçiren Kuzey Sudan ordusu dün de Abyei eyaletinde stratejik öneme sahip bir köprüyü ele geçirdi. BM’nin Sudan Misyonu (UNMIS) yetkililerinden Huang Ciang basına yaptığı açıklamada, Kuzey Sudan ordusunun Arap Nehri, Güney Sudanlıların Kiir nehri dediği nehir üzerindeki Benton köprüsünü ele geçirdiği ve köprünün artık SAF ile Sudan Halkının Kurtuluş Ordusu’nun (SPLA) arasındaki sınır çizgisini oluşturduğu belirtildi.

Benton köprüsü, Kuzey ile Güney arasında ana geçiş yolu olarak biliniyor. Abyei eyaletinin başkenti olarak kabul edilen Abyei kasabasında çatışmalar yaşanıyor. Kuzey ve Güney Sudan petrol zengini bölge üzerinde hak iddia ediyor. Güney Sudan ocak ayında yapılan referandumda bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı ve Temmuz ayında ayrılığın tam olarak kesinleşmesi bekleniyor. Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir daha önce, Abyei bölgesinin Kuzey Sudan’dan ayrılması durumunda iki ülkenin ayrılması konusunda yaptıkları anlaşmayı reddedeceğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Avrupa semalarını yine kül bulutu kapladı

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa