Meksikalı öğretmenlere polis saldırısı

Meksikalı öğretmenlere polis saldırısı

MEKSİKA’nın güneyindeki yoksul eyalet Oaxaca’da 70 bin öğretmen greve başladı. Ulusal Eğitimciler Sendikası’nın öncülüğünde başlatılan grev nedeniyle yaklaşık 1 milyon 400 bin öğrencinin sınıflarına gidemediği belirtilirken, aralık ayında görevi bırakan Ulises Ruiz’in yerine gelen şimdiki Vali Gabino Cue, send

MEKSİKA’nın güneyindeki yoksul eyalet Oaxaca’da 70 bin öğretmen greve başladı. Ulusal Eğitimciler Sendikası’nın öncülüğünde başlatılan grev nedeniyle yaklaşık 1 milyon 400 bin öğrencinin sınıflarına gidemediği belirtilirken, aralık ayında görevi bırakan Ulises Ruiz’in yerine gelen şimdiki Vali Gabino Cue, sendikanın taleplerinin 80’inin karşılandığını, öğretmenler ve okullar için yapılacak iyileştirmelerin 130 milyon doları bulduğunu iddia etti.

Sendika ise valiliğin sunduğu teklifin çok az ve yetersiz olduğunu bildirerek, 2006’da Oaxaca’da hayatı felç eden protesto kamplarını yeniden oluşturmak için yemin ettiklerini belirtti. Bu arada, öğretmenlerin yürüyüşüne polisin saldırması sonucu çok sayıda öğretmen yaralandı.

Oaxaca’da 2006’da öğretmenlerin başlangıçta maaş artışı için başlattıkları grev daha sonra hükümet görevlilerinin azlini, köklü değişiklikler ve eyalet valisinin görevden uzaklaştırılmasını isteyen toplumsal bir harekete dönüşmüştü.
Oaxaca’da toplanan 350’den fazla grup aylarca eyaleti işgal altında tutmuş, sokaklarda, parklarda kamp kuran gruplar halk meclisleriyle, ele geçirdikleri radyo istasyonlarından yaptıkları yayınlarla şehri idare etmişlerdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net