Mezun olamıyorlar ama ‘iyi kazandırıyorlar’

Mezun olamıyorlar ama ‘iyi kazandırıyorlar’

Yokluklar içinde okumaya çalışıyorlar. Masraflarını karşılayamadıkları için örgün eğitimden yararlanamıyorlar. Ellerindeki iki kuruş parayla açık öğretime kayıt olup bir an önce okulu bitirmeye çalışıyorlar. Aralarında ailesinden gizli okuyan, eşinden habersiz sınavlara gidenler var. Onların bu mağduriyeti maalesef bi

Tamer Arda Erşin

İsa Balkan, 1.5 milyon AÖF öğrencisinden biri. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için örgün eğitime kayıt yaptıramadı. Ancak okuma isteğinden vazgeçmeyen Balkan, üniversiteyi açıktan bitirmeye karar verdi. Başlarda bir yandan okurken, bir yandan da çalıştı. Daha sonra ise baba ve annesi gibi kendisi de işsiz kaldı. İşsiz kaldıktan sonra bunalıma giren Balkan, Anadolu Üniversitesi’nin kendisinden istediği harç parasını karşılayamayacak durumda. Üniversite ise zorluklar içindeki öğrenciye bir darbe daha vurdu. AÖF’nin kitapları geç dağıtması nedeniyle sınava hazırlanamayan Balkan’ın mağduriyeti, bütünleme kalkınca bir kat daha arttı.

Sıkıntılar bununla da bitmedi. Balkan bir de hasta kardeşinin ilaç masraflarını düşünmeye başladı. Sıkıntı içinde düşünürken, sosyal medyadan AÖF’lilerin Ankara’da açlık grevi yapacağını öğrendi. Borç harç bulduğu parayla geçen hafta Ankara’da gerçekleşen eyleme gelip, sesini yetkililere duyurmaya çalıştı. Balkan, bir an önce üniversiteyi bitirip işe girmek istiyor.

‘ÜNİVERSİTE Mİ, TİCARETHANE Mİ?’

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Davut Aydın’ın “Dünyanın en iyi ikinci açık öğretim üniversitesiyiz” sözlerini anlamlandırmaya çalışan AÖF öğrencisi Eren Toplu ise rektörün üniversiteyi “Dünyanın en iyi ticarethanesi” yaptığını belirtiyor. Açlık grevinde İsa Balkan ve diğer arkadaşlarıyla 3 gün sesini duyurmaya çalışan Toplu, işsizlikten yakınıyor. Üniversitenin ellerinde olmayan paraya göz dikmesine de tepki gösteriyor. Üniversitenin AÖF’liler üzerinde “harç parası” diye 750 milyon TL kazandığını iddia eden Toplu, “Üniversitelerde 29 yaş sınırı tartışılırken birçok üniversite kayıt yenilemedi. Ancak AÖF konu sonuçlanmadan kayıtları yenilemekte sakınca görmedi. Üniversite müşteriyi elinden kaçırmamak için bunu yaptı. İşte o zaman paragöz olduklarını anladım” diyor.

‘ÇALIŞMAM GEREK, DİPLOMAM YOK’

YÖK’ün yıllık sistemden kredili sisteme geçmesinin manidar olduğunu dile getiren Emel Yavuz, öğrencilerin mağduriyetini düşünen kimsenin olmadığını ifade etti. Ailesine yük olmaktan bıktığını söyleyen Yavuz, “Çalışamıyorum, kirada oturuyoruz. İşe girip çalışmak istiyorum. Son sınıf olmama rağmen iş görüşmelerinde diploma istiyorlar. Bir an önce okulu bitirip çalışmam gerekiyor” dedi.

ÖRGÜTLENDİLER

AÖF’lilerin kurtuluşunu örgütlenerek mücadele etmekte gören Elif Erden arkadaşlarına sosyal medyadan çağrıda bulundu. Birbirlerini tanımayan ve nasıl güveneceklerini bilmeyen AÖF’liler birden ortak talepler için açlık grevine başladı. Erden arkadaşları ve kendisi için hükümetten, muhalefete, YÖK’ten, meclise birçok yere başvurmuştu. Ancak AÖF’lilerin sesini kimse duymadı. Erden, “Sesimizi duyurmak için son çaremiz açlık greviydi” diyor. Grevden sonra bünyesi zayıf düşen Erden hastaneye kaldırıldı. Hayatında ilk defa gördüğü ve beraber 3 gün aç kaldığı arkadaşları yardımına koştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net