‘Temiz futbol için’

‘Temiz futbol için’

Avukat, siyasetçi ve spor yazarı olan Remzi Kazmaz, Fenerbahçe’ye verilen ceza hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kazmaz, 2010-2011 yılının kupasının kime verilebileceğini, TFF’nin yapması gerekeni, yargılama sürecini ve taraftarın olması gereken yeri değerlendirdi.UEFA Tahkim Kurulu’nun Fenerbahçe aleyhine vermiş o

Remzi Kazmaz

UEFA Tahkim Kurulu’nun Fenerbahçe aleyhine vermiş olduğu 2 yıllık cezayı CASS onadı ve yargı yolu tükendi. Sonuç hem Avrupa’da hem de Türkiye’de farklı hukuki ve sosyal sonuçlar yaratacak. Öncelikle Fenerbahçe iki yıl Avrupa Şampiyonluklarına gidemeyecek. İnfazın ne zaman başlayacağını gerekçeli karar ile birlikte öğreneceğiz. CASS’ın vermiş olduğu bu karar UEFA çatısı altında mücadele eden Federasyonları bağlar. Nitekim CASS’ın mahkeme sonucunu TFF’ye en kısa zamanda tebliğ edilecek olan UEFA haliyle CASS’ın vermiş olduğu kararın uygulanmasını isteyecek. TFF uluslararası bir mahkemenin bu kararını görmezlikten gelemez. Bu karar doğrultusunda olayları tekrar değerlendirecektir. Diğer taraftan başta Trabzonspor olmak üzere  zarar görenler de CASS kararlarının TFF tarafından uygulanmasını isteyecektir. TFF Yönetimi ve Hukuk Kurulu bir taraftan CASS kararı diğer taraftan eldeki mevcut kararları değerlendirecek yani bir iddianame hazırlayacak, yargılamanın yeniden başlamasını sağlayacaklardır. İddianame Disiplin Kuruluna gelir gelmez yargılama tekrar başlayacak ve nihai kararı Tahkim verecektir. Karar Fenerbahçe ve diğer takımların şike ile ilgili kararlarıdır ve sonuçlarına göre kupanın sahibi belli olacaktır. Bütün bu sürecin güvenilir ve adil olması için güvenilir ve acil bir TFF yönetiminin olması gerekir.

‘AKİL BİR BAŞKAN ŞART’

Mevcut TFF yönetimi güvenilirliğini kaybetmiştir. Haliyle yeni deklarasyonla akil adamların oluşturacağı bir TFF futbolun devrimci ruhunu geri getirebilir. Öncelikle Kulüpler Yasası değiştirilerek ona uygun TFF İçtüzük ve Yönergesi’nin bir an önce değiştirilerek UEFA kriterlerine uygun olması sağlanmalıdır. Diğer yandan kişiler ile ilgili UEFA Disiplin Kurulu’nda devam eden soruşturma Türkiye’deki adli kararları beklemekte. Bu konuda artık ağır cezalar kapıda. Beşiktaş açısından CASS’ın vereceği kararda herhangi bir değişiklik beklemiyorum. Bu karar Fenerbahçe yönetiminde de çatlaklar oluşturmuştur. Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe başkanlığında kalması olası değil. Yeni yönetim ve akil bir başkan Fenerbahçe için hayırlı olacaktır. Ali Koç’un adının öne çıktığı bu yarışta önemli olan sarı lacivert ruhudur.  Burada Fenerbahçe taraftarına da iş düşmektedir; bu taraftar da tıpkı Çarşı Grubu gibi yeni oluşacak yönetimde söz sahibi olmalıdır. Kara bir gün olarak Türkiye Spor Tarihine düşen bu karar; umarız temiz futbol için bir milat olur. (İstanbul/EVRENSEL)


MICHAEL PLATINI: BÜYÜK DELİLLER VE BAĞLANTILAR VAR

Fenerbahçe’nin Avrupa’dan 2 yıl men edilmesinin yankıları sürüyor. Ellerinde büyük deliller ve bağlantılar olduğunu söyleyen UEFA Başkanı Micheal Platini, takımların başka yollara sapmalarına izin verirlerse futbolu yönetemeyeceklerini söyledi. Kararların Türkiye’deki savcı ve hakimlerle birlikte alındığını belirten Platini, “Biz kararımızı verdik, arkasından da CAS onayladı” dedi. Açık mert korkusuz (AMK) gazetesinden Yasin Yıldırım’a konuşan UEFA Başkanı Platini, “TFF kendi kararını verdi, bizim TFF’ye dönüp bu kararınızı tekrar gözden geçirin dememiz uygun değil. Çünkü ben onların patronu değilim” diye açıklamalarda bulundu. Şike sürecinin UEFA taşınmasının ardından adı en çok anılan UEFA Sekreteri Gianni Infantino ise, “TFF’nin daha büyük bir cesaretle gözden geçireceğini tahmin ediyorum. Çünkü kararlar arasında ciddi farklar olduğu ortada. Bu konuda TFF’ye baskı yapmamız mümkün değil. Onlar kendi vicdanlarıyla hareket edeceklerdir” diye konuştu.

BURSA’YA KÖTÜ HABER

Fenerbahçe’nin Avrupa’dan men edilmesiyle birlikte Avrupa kapılarının aralanacağını ümit eden Bursaspor’a kötü haber geldi. Platini, Fenerbahçe’nin ardından her hangi bir Türkiye takımının alınma ihtimalinin az olduğunu söyledi.

www.evrensel.net