Engel tanımayan festival

Engel tanımayan festival

Puruli Kültür Sanat'ın düzenlediği Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde gösterime sunulacak filmler ve festival kapsamında düzenlenen Engelsiz Yarışma'nın jürisi açıklandı. Engelsiz Yarışma jürisinde yönetmen Ezel Akay, oyuncu Şebnem Sönmez ve gazetemiz yazarı Çağdaş Günerbüyük bulunuyor.Son

Birkan Bulut

Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Engelli seyirciler, yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirleyecekler. Gösterimlerin ardından yapılacak söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar.
Engelsiz Yarışama'da Pelin Esmer'in Gözetleme Kulesi (2012), Reha Erdem'in Jîn(2013), Yusuf Pirhasan'ın Kurtuluş Son Durak (2012), Reis Çelik'in Lal Gece (2012), Emin Alper'in Tepenin Ardı (2012) ve Erdem Tepegöz'ün Zerre (2012) filmleri yer alacak.
Jüri tarafından değerlendirilen filmlerin En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini alacağı Engelsiz Yarışma'nın ödül töreni, 8 Eylül Pazar günü Cer Modern'de yapılacak. Yarışmanın, jürisinde ise yönetmen Ezel Akay, oyuncu Şebnem Sönmez ve Çağdaş Günerbüyük yer alacak.

AÇILIŞ FİLMİ 'SESSİZ BE DENG'

Festivalde, Türkiye sinemasının geçtiğimiz senelerdeki başarılı iki yapımı da, "Türkiye Sineması" bölümünde seyirciyle buluşacak. Leyla ile Mecnun dizisinin yönetmeni Onur Ünlü'nün Altın Koza Film Festivali'nden En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülleriyle dönen kara komedisi "Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi" film izleyiciye sunulacak.
Ayrıca yönetmen Yüksel Aksu'nun rüya sahnesini görme engelli sinema öğrencisi Devrim Tarım ve görme engelli fotoğraf sanatçısı Civan İlci ile beraber çektiği, "Entelköy Efeköye Karşı" de "Türkiye Sineması" bölümünde beyazperdeye yansıtılacak.     

ENGELLER KALKACAK

Festival, 3 Eylül Salı akşamı Cer Modern'deki açılış töreni ile başlayacak. Festival'in açılış filmi Rezan Yeşilbaş'ın 65. Cannes Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda Altın Palmiye Ödülü alan "Sessiz Be Deng" (2012) adlı filmi olacak.
Engelsiz Yarışma'daki tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilerek engeller kaldırılacak. Görme ve işitme engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecekler. Festival'de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek. Ayrıca festivaldeki tüm gösterimler ücretsiz olacak. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net