ÇED raporu bakanlıkta ama şirket tarih verdi

ÇED raporu bakanlıkta ama şirket tarih verdi

Akkuyu NGS AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin çevreye ve suya hiçbir zararının olmadığını iddia etti. Ayrıca Kasumov ilk kazma tarihini de verdi.Akkuyu Nükleer Santral Toplum Bilgilendirme Merkezi’nde gazete

Akkuyu Nükleer Santral Toplum Bilgilendirme Merkezi’nde gazetecilerle bir araya gelen Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kasumov NGS'nin tarım ürünlerini ve deniz yaşamı güvenliğini tehdit etmeyeceğini savundu.

Bir taraftan iptal edilen ÇED raporu bakanlık Çecre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenirken Kasumov ise santral için ilk kazmanın vurulacağı tarihi verdi.

Kasumov “2016’nın başında inşaata başlamış olacağız. Yani ilk betonu dökmüş olacağız diye düşünüyoruz” dedi.

Ancak Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan santralin çalışması durumunda nükleer atıkların Akkuyu’ya gömüleceğini söylemişti. Aslan, gazetemize yaptığı açıklamada şunları belirtmişti: “Burada asıl amaç nükleer silah hammaddesi elde etmektir. Bu işlem sırasında açığa çıkan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürecekler. Bunun yanı sıra plütonyum çekme işini Rusya’da yapacaklar. Tabii bu işlemden sonra madde geri getirilirken oradaki atkılar da buraya gelecek. Getir götür işinin yapıldığı bu alan radyasyonlu bir bölge olacak.” (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net