Obama: Suriye konusunda karar vermedim

Obama: Suriye konusunda karar vermedim

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’un Suriye’ye ilişkin son açıklamaları saldırının hemen başlamayabileceğinin ipuçlarını içeriyor. Cameron, Avam Kamarası’nda Suriye müdahalesi ile ilgili kritik oylama öncesi İngiltere’de İşçi Partisi’nin yoğun muhalefetiyle karşılaşırken, ABD

KİMYASALDAN EMİN, İŞGALİ DÜŞÜNÜYOR

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye karşı yapılması muhtemel bir operasyon konusunda henüz kararını vermediğini açıkladı. Suriye yönetiminin sivillere karşı kimyasal silah kullandığı konusunda anlaşmazlık olmadığını öne süren Obama, kimyasal silah kullanarak uluslararası normların ihlal edilmesinin sonuçlarının olması gerektiğini ifade etti.

PBS televizyonuna konuşan Obama, BM denetçilerinin aksi yöndeki ifadelerine karşın, baktıkları bütün delillerden sonra kimyasal silahların muhalifler tarafından değil, Suriye devleti tarafından kullanıldığı kararına vardıklarını söyledi. Güvenlik danışmaları ile istişare yapmaya devam ettiğini kaydeden Obama, “Suriye’de ucu açık bir çatışmaya karşı ilgim yok ama bizi tehdit edebilecek kimyasal silahlar konusunda uluslararası normların ihlal edilip edilmediği konusundan emin olmamız lazım” dedi.

‘SURİYE’DE KİMYASAL DEPOLAR VAR’

Uzun zamandır Suriye’de trajik olayların yaşandığını ve Esad’ı iktidardan ayrılmaya çağırdığını aktaran ABD Başkanı, “Rejimin kimyasal silah kullanması halinde bazı hesapların değişeceğini söylemiştim. Bu hem uluslararası normlar hem de ABD’nin çıkarlarına yöneliktir. Suriye dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından birine sahip bir ülkedir. Kırılgan bir bölgede yer alıyor. Suriye bölgede NATO üyesi Türkiye, müttefik ülke Ürdün ve İsrail gibi ülkelerle komşu durumdadır. Suriye’nin elindeki kimyasal silahların başka grupların eline geçmesini istemeyiz” diye konuştu.

KABİNEDEN CAMERON’A RET

İngiltere’de İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband muhalefetin Cameron’ı destekleyeceğine işaret etmişti. Ancak yeniden devreye giren muhalefet, destek karşılığında altı talepte bulundu. Gölge kabinenin dışişleri bakanı Douglas Alexander bu talepler karşılanmadıkça ‘evet’ oyu vermeyeceklerini belirtirken "Başbakan’a açık çek vermeye hazır değiliz" dedi.

SURİYE’DEN İNGİLTERE’YE DENETÇİ DAVETİ

İngiltere Parlamentosu Suriye’ye müdahale görüşülürken, Suriye Parlamentosu Başkanı sürpriz bir mektup yollayıp İngiliz milletvekilleri ve kimyasal silah uzmanlarından oluşan bir heyeti başkent Şam’a davet etti. Suriye Parlamentosu Başkanı Muhammed Cihad el Laham’ın, İngiliz Avam Kamarası Başkanı’na hitaben yazdığı mektupta heyetin mümkün olduğunca kısa sürede gönderilmesi ve heyette BM kimyasal silah denetçilerinin vardığı sonuçları kontrol edecek uzmanlara da yer verilmesi çağrısı yapıldı. Metinde, İngiltere’nin Suriye’ye saldırması durumunda, saldırıdan sorumlu olanlara İngiltere mahkemelerinde dava açılacağı ve olası bir saldırının ‘agresif ve nedensiz bir savaş hamlesi’ olacağı söyleniyor.


FRANSA’NIN SAVAŞ GEMİSİ SURİYE YOLUNDA

Fransa’nın, en modern savaş gemisi Le Chevalier Paul’ü Suriye’ye gönderdiği iddia edildi. Haftalık haber dergisi Le Point’in iddiasına göre gemi, Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki şehri Toulon’dan büyük bir gizlilikle Suriye doğru hareket etti. Destroyerin, Fransız ve müttefik ülkelerin bombardıman uçaklarını koruma görevi üstleneceği kaydedildi. Le Chavelier Paul’ün, Suriye sınırına kaydırılan Amerikan ve İngiliz savaş gemilerine katılacağı kaydedildi. Haberde Fransız gemisinin Suriye donanmasına yönelik muhtemel saldırıda etkili olması bekleniyor. Dergi; ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye gerçekleştirilecek askeri harekatın kaçınılmaz olduğunu belirterek, BM gözlemcilerinin inceleme raporlarını yayınlayıp Şam’ı terk etmesinden sonra gerçekleşeceğini öne sürdü. Haberde, saldırının 2 Eylül’den önce yapılmasının beklenmediği belirtildi. Derginin iddiasına göre saldırı, Rusya’nın Saint Petersbug şehrinde 4 Eylül’de başlayacak G20 zirvesinden önce gerçekleşmesi ihtimali yüksek.

HOLLANDE MÜDAHALE SÖZÜ VERMEDİ

Fransa Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pierre Bayle, Suriye'deki iç savaşa uluslararası müdahale kararı kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın emir vermesi halinde silahlı kuvvetlerin harekata hazır olduğunu söyledi. Suriyeli muhalif lider Ahmed Cerba'yı kabul eden Hollande ise muhalefete insani ve siyasi destek sözü verdi fakat askeri müdahaleye değinmedi. Fransa lideri, Suriye'de siyasi çözümün önemine dikkat çekti ve muhaliflerin güçlü bir alternatif haline getirilmesi gerektiğini dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net