Gezi tutuklularına 17 yıl hapis!

Gezi tutuklularına 17 yıl hapis!

Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’deki gösterilere katıldıkları iddiasıyla yapılan ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, “2911 sayılı Yasaya Muhalefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek” iddiasıyla 17&rs

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç, 40 sayfadan oluşan iddianamesinde, tutuklu sanıklar Vedat Y., İbrahim K., Elif K., Kubilay İ., Ozan A., Erhan İ., Orhan Ö. ve İzzet U’nun, örgüt adına eylemlerde “neler yaptıkları”nı anlattı.

POLİS DEĞİL EYLEMLER KORKUTMUŞ!

İddianamede, eylemlere “marjinal sol grupların” öncülük ettiği, “Polis ile çatışma ortamının oluşması üzerine, eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de katıldıkları ve grupları yönlendirmeye çalıştıkları” ileri sürüldü. İddianamede yer alan diğer iddialar şöyle:
-Hükümet karşıtı basın-yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar örgütsüz eylemcileri kışkırttı.
-CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşları, eylemleri çarpıttı.
-Eylemlerde ısrarcı tutum izlendi, kamu kurum ve kuruluşlarına, bankalara, dershanelere, araçlara ve kişilere ait işyerlerine zarar verildi.
-Güvenlik güçlerine yönelik taş, sopa, sapan ve sert cisimler kullanılarak yapılan saldırı eylemleri arttı.
-Gerçekleştirilen eylem ve saldırılar neticesinde halk üzerinde korku, panik ve endişe oluştu.
-Sosyal medyada halk tahrik edildi,
-Eylemler terör örgütlerinin propagandasına dönüştü.
-Protestolar masum bir demokratik hak kullanımı eylemi olarak kalmadı, yasa dışı gösterilere dönüştü. Kamu düzeni bozuldu.

POLİS ŞİDDETE ‘MECBUR’ KALMIŞ!

Savcılık iddianamesinde polis şiddetinin ise “mecbur” kalındığı için uygulandığı savunuldu.
“Kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve toplum huzurunun temini için güvenlik güçlerinin müdahalesinin kaçınılmaz olduğu, amacını çoktan aşan bu eylemlerin başka türlü önlenmesinin de mümkün olmadığı açıkça ortaya çıktığı” öne sürüldü.
8 tutuklu sanık önümüzdeki ay ilk kez hakim önüne çıkacak. İzmir’de yapılan operasyonlarda 50 kişi tutuklanmış, 13 kişi tahliye edilmişti. 37 kişi ise hâlâ tutuklu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net