27 Ağustos 2013 19:45

Türkiye’nin işgal talebi gerçekleşiyor

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Erhan Keleşoğlu ile Suriye’de devam eden kimyasal silah tartışmalarını ve ABD’nin işgal hazırlıklarını konuştuk. Suriye’ye müdahale konusunda ABD’nin bir karar verdiğini söyleyen Keleşoğlu, Türkiye’nin de bir NATO ülkesi olarak bu işgale destek v

Türkiye’nin işgal talebi gerçekleşiyor

Paylaş
Özlem Temena

Kerry’nin kimyasal silahlarla ilgili BM kararını beklemeden yaptığı açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Müdahale konusunda Amerikan yönetiminin bir karar verdiğini düşünüyorum.

Türkiye’nin Kerry’nin bu açıklamasına yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye Suriye krizinin başından beri isteksiz ABD’yi müdahaleye çağırıyordu, dolayısıyla istekleri gerçekleşecek gibi görüyor.

Bir süredir, ABD doğrudan müdahaleyi öngörmüyordu. Ancak kimyasal silah tartışmaları ile bugün daha farklı bir noktadayız. Ne değişti? Gerçekten kimyasal silah duyarlılığı mı sebep?
Birincisi Obama’nın ağzından kimyasal silah kullanımının ABD’nin kırmızı çizgisi olacağı açıklanmıştı. Daha önce de Suriye’de küçük ölçekte kimyasal silah kullanımı gerçekleşmişti ancak son saldırı saklanamayacak kadar büyük ve yüzlerce sivilin ölümü dünya medyasında geniş yer buldu. Dünyanın süper gücünün inandırıcılığını ve caydırıcılığını kaybetme riski var. İkincisi İsrail kendi güvenliği açısından kimyasal silah kullanımına karşı Suriye özelinde tüm bölgeye bir ders verilmesi gerektiğini savunuyor ve ABD’yi zorluyor. Üçüncüsü Rusya ile tıkanan Cenevre 2 pazarlıklarında müdahale yol açıcı işlev görebilir.

Rusya, Çin vb. güçler, ABD’nin bu hamlesi karşısında nasıl bir konumda bulunuyorlar?
Rusya ve Çin ABD’nin hamlesi karşısında doğrudan çatışmayı göze almayacaklardır.

Böyle bir müdahalenin sonucu ne olur? Bir bölgesel savaş söz konusu olur mu?
Müdahale büyük olasılıkla havadan kısıtlı bir nitelik taşıyacaktır, İran’ın da kapasitesi sınırlı, dolayısıyla bölgesel savaş gerçekleşmez.

Türkiye’nin bu müdahale ve sonrasındaki konumu ne olur?
Bir NATO ülkesi olarak harekata lojistik destek verilecektir ancak doğrudan askeri operasyona katılınmasını daha uzak ihtimal görüyorum. Ancak AKP hükümetinin bir güç gösterme imkanı olarak görebileceğini de değerlendirmek gerek.

Mısır sonrası ‘değerli yalnızlık’ böylece değişti mi? Önümüzdeki süreci Suriye kapsamında nasıl etkiler?
Olası harekatta Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyulacağı  kesin, dolayısıyla izolasyonun biraz kırılacağını düşünüyorum

Suriye’de kimyasal silah kullanımı konusunda da Rusya farklı bir görüş belirtmiş, muhaliflerin kullandığını açıklamıştı. Sizce durum nedir? At izi it izine karıştı denebilir mi?
Evet denebilir. Muhalifler Esad’ın bazı kimyasal depolarını ele geçirdiler, hatta Nusra’ya ait kimyasal gazlar Adana’da ele geçmişti.

Esad’ın bu kadar ‘güçlü’ olduğu bir dönemde, yani iç savaşta muhalifleri belli ölçüde gerilettiği bir dönemde, kimyasal silah kullanması çok akla yakın gelmiyor. Ancak yapmaz da diyemiyoruz. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hiç rasyonel olmadığı açık ancak Esad rejiminin geçmişte de de pek rasyonel davrandığı söylenemez.

BM denetçilerinin aracına da silahlı saldırı gerçekleştirilmişti. Ne mesajıdır bu?
Bunu saldırıyı gerçekleştirenlere sormalı, belki suçluluk psikolojisidir, belki de adil olun mesajıdır. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Uzgel: Hükümetin Suriye tutumu acınası

SONRAKİ HABER

Görevden alınan öğretmen: İyi niyete böyle karşılık verilir mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa