Uzgel: Hükümetin Suriye tutumu acınası

Uzgel: Hükümetin Suriye tutumu acınası

SURİYE’ye dış müdahalenin gündeme yeniden gelmesi konusunda gazetemize açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor İlhan Uzgel, AKP Hükümetinin dış politikadaki sıkışmışlığı aşmak için müdahaleye çok hevesli old

Suat İnal

IRAK SAVAŞINI HATIRLATIYOR

Uzgel , koşulların Irak savaşı öncesinde yaşananlara benzediğini vurgulayarak “Ama farkı da şudur. Türkiye, neredeyse Amerika ve Fransa’ya ‘Müdahale edin’ diye yalvarıyor” diye konuştu. Batının askeri müdahalede bulunduğu hiçbir yerde sorun çözmediğinin altını çizen Uzgel, uluslararası toplumun Suriye’de yaşananlara ilgisiz kaldığı şeklinde hayıflanarak müdahale çağrıları yapılmasını da “Vahim ve acınası bir durum” olarak değerlendirdi. Suriye’de gerçekleşecek olası bir müdahalenin ardından ortaya çıkacak durumun anlaşılabilmesi için Irak’ta yaşananların hatırlanmasının yeterli olacağını ifade eden Uzgel, hükümetin şimdiden tezkere açıklamaları yapmasını eleştirdi.

‘ABD’NİN ÇIKIŞI BLÖF DE OLABİLİR’

Uzgel, bu çıkışların gerçek olabileceği gibi Suriye yönetimine karşı bir  blöf de olabileceğini değerlendirerek, “Bu konuda emin değiliz. Şayet gerçek ise Türkiye’nin müdahale heveslisi olması aslında kendisini zor durumda bırakır” dedi. Sözlerine “Her şeyden önce müdahalenin kendisi tanımlanmış değil” diyerek devam eden Uzgel, NATO, Amerika ya da Fransa’nın müdahalenin nasıl olacağı konusunda net fikirleri olmadığının görüldüğünü belirtti. Uzgel, dış müdahale olduğunda denizden ve havadan bombardıman ile yoğun sivil kayıpların yaşanacağının altını çizdi. Böyle bir bombardımanla sadece askeri hedeflerin değil, sivillerin de zarar görmesinin en ileri teknolojiyle dahi engellenemeyeceğini belirten Uzgel, üstelik müdahalenin rejimin değişmesinin garantisi olmadığını vurguladı.

TÜRKİYE EMPERYALİST BİR SAVAŞA TARAF MI OLUYOR?

Hükümetin bir başka paradoksunun da Libya’ya ilk müdahale yapıldığında “NATO’nun orada ne işi var” demesinde yattığını belirten Uzgel, “Suriye’ye bir müdahale söz konusu olursa Fransa da işin içine girer. Bütün hikaye Irak savaşına dönecek. Her şeyden önce komşu Müslüman ülkeye bir saldırı olacak” dedi. Uzgel,  “Suriye’de insani kayıp var” denilerek savaş çağrısı yapılmasını da eleştirdi. Olası bir müdahalede de sivil kayıplar yaşanabileceğine dikkat çeken Uzgel, hükümet tarafından yapılan savaş çağrılarının kendi içinde de çelişkili olduğunun altını çizdi. Uzgel, “Türkiye böyle bir durumda Emperyalist savaş yanlısı bir ülke konumuna düşer” dedi.

‘BARIŞI ZORLAMAK GEREKİYOR’

Ortadoğu’da hiçbir diktatöre kefil olunamayacağının altını çizen Uzgel, “Esad kimyasal silah kullanmış mıdır, kullanmamış mıdır bilemeyiz. Bir yerlerde kullanmış olabilir. Ona da kefil olacak değiliz” diye konuştu. Sözlerine “Biz burada 4 kişi öldüğünde ‘katil polis, faşist devlet’ diyoruz. Kendi halkına bomba atan bir rejimden söz ediyoruz. Bu savaşın net bir tarafı olmamız gerekmiyor. Burada barışı zorlamak gerekiyor” diyerek devam eden Uzgel, hükümete de “Olası bir müdahale sonrasında arka arkaya gelecek olan asker cenazelerini halka nasıl anlatacaksınız?” diye sordu. Uzgel şöyle devam etti: “1 Mart’ta olduğu gibi tezkereyi çıkartabilir mi, çıkartamaz mı onu bilmiyoruz. Ama hükümetin zorlamaya çalıştığı seçenek, şu anki durumdan daha olumlu sonuç vermeyebilir. Mesela havadan bombalayıp bir sonuç alamayabilirler.  Ne yapacaksınız?  Karadan kim girecek? Karadan girip Şam’a kadar gidip orada rejimi kim değiştirecek? Türk askerini mi göndereceksiniz? Ne adına göndereceksiniz?  Neyin savaşındayız diyeceksiniz? Dolayısıyla da çok riskli bir işe giriyor hükümet. Ama bunun sonuçlarının ve bedellerinin farkındalar mı çok emin değilim.” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net