50 ocakta 600 işçi iş bıraktı

50 ocakta 600 işçi iş bıraktı

Elazığ’da Eti Krom AŞ’ye bağlı ocaklarda çalışan işçilerin; maaşların düzenli yatırılması, iş güvencesi ve taşeron sistemine son verilmesi talepleriyle başlattığı iş bırakma eylemi yedinci günü geride bıraktı. İşçiler dün yaptıkları toplantıda 8 arkadaşlarını patronlarrla görüşmeleri sürd&uu

Orhan Kurul

Elazığ’ın Palu ilçesi civarındaki yaklaşık 50 ocakta çalışan 600 işçinin geçtiğimiz hafta taşeron sistemine son verilerek, işçilerin kadroya alınması, maaşların düzenli biçimde, bankaya yatırılması ve güvencesiz çalışmaya son verilmesi talepleriyle başlattıkları iş bırakma eylemi sürüyor. Üretimin büyük oranda sekteye uğradığı ocaklarda ise yalnızca taşeron firma sahiplerinin yakınları çalışıyor.

‘HER YIL BİR KAÇ ARKADAŞIMIZ ÖLÜYOR’

Her gün Palu’ya bağlı Nacaran (Baltaşı) beldesindeki bir kahvehanede toplanan işçiler, çalışma koşulları düzelene kadar işe başlamayacaklarını belirtiyorlar. Ocaklardaki kuralsız çalışmanın kölelik koşullarını aratmadığını dile getiren işçiler, ağır şartlarda çalıştıkları ocaklarda hiçbir önlem olmaması nedeniyle her yıl birkaç arkadaşlarını iş cinayetlerine kurban verdiklerini söylüyor.

PATRON TEHDİT ETTİ

İş bırakma eyleminin ardından patronların kendilerini arayarak ‘İş başı yapmazsanız hepinizin çıkışını veririz’ şeklinde tehdit ettiğini dile getiren işçiler, “Ama biz buna boyun eğmeyeceğiz. Hakkımızı alana kadar direneceğiz” dediler. “Patronlar ramazanda iftar yemeği veriyor ama bizim bir arkadaşımız iş kazasında öldüğünde başsağlığına bile gelmiyorlar” diyen işçiler, insanca koşullarda ve düzenli ödenen bir maaşla çalışmak istediklerini, bunun için eylemde olduklarını ifade ettiler. (Elazığ/EVRENSEL)

www.evrensel.net