Muhaliflerin bölgesindeki izleri nasıl silebiliriz?

Muhaliflerin bölgesindeki izleri nasıl silebiliriz?

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, kimyasal silah kullanımı iddiasıyla Suriye'ye yönelik bir askeri saldırının İsrail ve el Nusra Cephesi'nin çıkarına hizmet edeceğini söyledi.Velid El Muallim düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki BM silah denetçilerine tüm olanakları sağladıklarını söyledi. “Suriy

Velid El Muallim düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki BM silah denetçilerine tüm olanakları sağladıklarını söyledi. “Suriye tarafı BM denetçileri için gerekli tüm kolaylığı sağlıyor” diyen Muallim, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye denetçilerin çalışmalarını engelleyen taraf olmadığımızı söylemek istiyorum” dedi.

BM görevlilerinin bölgeye girişine izin verme konusunda geç kaldıkları yönündeki suçlamalar olduğunu ifade eden Muallim, BM denetçilerinin istedikleri hiçbir talep konusunda sorun çıkaran taraf olmadıklarını söyledi. Kimyasal silah araştırması için istenen 3 bölge için yapılan başvuruyu hemen kabul ettiklerini, bunu için de herhangi bir gecikmenin olmadığını ifade etti. İngiltere'nin kimyasal silah izlerinin yok edildiği yönündeki açıklamasına cevap veren Muallim, “Bu izleri Suriye güvenlik güçlerinin yok etmesi mümkün değil. Çünkü bu bölgeler silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde yer alıyor. İngiltere Dışişleri Bakanı, uluslararası kamuoyuna yanlış bilgi vermek istiyor” dedi.

‘KANITINIZ VARSA SUNUN’

Suriye yönetimi tarafından kimyasal silahların kullanıldığı yönündeki suçlamalara değinen Muallim, “Ben Kerry ile yaptığım konuşmada bu iddiaları kesin bir dille reddettim. Dünyada hiçbir ülkenin kendi halkına kitle imha silahı kullanmayacağını söyledim. Eğer bizim silahlı kuvvetlerimizin bu silahları kullandığına dair elinde bir ispatı olan varsa, kendisinin bunu uluslararası kamuoyuna sunmakla meydan okuyorum. Uluslararası kamuoyunun bu tür iddiaları değerlendirme hakkı bulunuyor. Ben bunlara meydan okuyorum” diye konuştu.

Çevrelerinde savaş çanı çalanların olduğunu ifade eden Muallim, “Eğer Suriye'ye yönelik bir saldırıyı düşünüyorlarsa, kimyasal silah konusu tutarsız ve gerçek dışı. Daha önce dediğim gibi elinde ispatı ve delili olan sunsun. Onlara bu konuda meydan okuyorum. Ancak böyle bir saldırı ile başka hedefleri gerçekleştirmek istiyorlarsa ben bu hedeflerin ne olduğunu bilmiyorum. Bizi halkın gözünden düşürmek istiyorlarsa bunu başaramayacaklar. Halkımızın yönetim ve askerle olan dayanışması bizi bu kriz boyunca ayakta tuttu. Türkiye üzerinden 83 ülkeden terörist geliyor. Ben bu bölgede her hangi bir hareketin İsrail’in çıkarlarına hizmet edeceğini düşünüyorum. Böyle bir saldırı İsrail’in çıkarına hizmet eder. Aynı zamanda El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi'’ne hizmet eder. ABD ve müttefiklerinin olası saldırısı ilk olarak İsrail ve Nusra Cephesinin çıkarınadır” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net