Hasta mahkumlar asla pazarlık konusu edilemez

Hasta mahkumlar asla pazarlık konusu edilemez

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen cezaevlerinde tutulan hasta mahkumlar, ölüm ile yüz yüze kalsalar bile tahliye edilmiyor. 417 hasta mahkumun bulunduğu Türkiye’de 100’ü aşkın kişi ise ölüm sınırında bulunuyor. Tahliye edilmek üzere Metris ve Bakırköy cezaevlerine getirilen 19 ağır hastanın sadece 2’si t

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen cezaevlerinde tutulan hasta mahkumlar, ölüm ile yüz yüze kalsalar bile tahliye edilmiyor. 417 hasta mahkumun bulunduğu Türkiye’de 100’ü aşkın kişi ise ölüm sınırında bulunuyor. Tahliye edilmek üzere Metris ve Bakırköy cezaevlerine getirilen 19 ağır hastanın sadece 2’si tahliye edildi. TUAD Başkanı Recep Belek, “Durumları ağır olan hasta tutsakların pazarlık konusu yapılmadan derhal serbest bırakılması gerekiyor” dedi.

ÖLÜMLE BAŞBAŞA BIRAKTILAR

Türkiye cezaevlerinde 417 hasta tutuklu ve hükümlü bulunurken, bunlardan 100’ü tek başına yaşamını idame edemediklerinden ve cezaevinin kötü koşullarında tedavi imkanları olmadığından ölümle yüz yüze yaşamak zorunda bırakılıyor. Hasta tutuklularla ilgili son gelişmeler ise vahim:
* Hastalıkları daha önce alınmış raporlarla sabit olan 19 ağır hasta serbest bırakılması için çeşitli cezaevlerinden bin bir eziyetle getirilirken, bunlardan şu ana kadar sadece 2’si tahliye edildi.
* Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 13 hasta için olumsuz yönde rapor verildi, 4 hasta için ise işlemler devam ediyor.
* Bunlardan Ramazan Özalp için ATK’nin, “Cezaevinde kalamaz” raporu vermesine rağmen, Bakırköy Savcılığı Özalp’ın tahliye talebini reddetti.
Hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunu değerlendiren Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) Başkanı Recep Belek, “Durumları ağır olan bu arkadaşlarımızın, pazarlık konusu yapılmadan derhal serbest bırakılmaları gerekiyor” dedi. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net