Suriye

Suriye'ye müdahale koalisyonu pusuda

Suriye’de yaşanan kimyasal saldırı tartışmaları sonlanmadan birçok ülkeden müdahaleyi destekleme açıklamaları gelmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry çeşitli ülkelerden dışişleri bakanlarına telefonla görüşmelerde bulunurken, İngiltere ve Almanya müdahaleye desteklerini açıkladı. Bu durum Irak savaş

BM HEYETİNE ATEŞ AÇILDI

Suriye’nin başkenti Şam’da kimyasal silah iddialarını araştırmak için yola çıkan BM denetçilerine birden fazla kez kasten ateş açıldığı bildirildi. Kimliği belirsiz keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu BM araçlarından biri zarar gördü.

Suriye resmi haber ajansı SANA, gelişmeyi "Teröristler Muaddamiye'ye giden BM denetçilerine ateş açtı" başlığıyla duyurdu. BM de yapıtığı açıklamada bölgeye giden silah denetçilerinin saldırıya uğradığını belirtti ancak saldırının kimin tarafından yapıldığı konusunda bilgi vermedi.

BAN: DENETÇİLER İKİ HASTANEDE İNCELEME YAPTI

Kimyasal silah denetçileri Şam'da iki hastanede inceleme yaptı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Dr. Åke Sellström başkanlığındaki heyetin ilk günkü incelemesini tamamladığını dile getirdi. Ban Ki-mun, söz konusu saldırıyla ilgili Suriye hükümeti ve muhaliflerin yetkililerine, bir daha tekrarlanmaması konusunda sert bir uyarı mektubu gönderilmesi için yardımcısı Angela Kane'e talimat verdiğini de ifade etti. Suriye'deki BM denetçilerine, Dünya Sağlık Örgütü ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması Örgütü'nden uzmanalar destek veriyor.

6. FİLO AKDENİZ'DE

ABD Başkanı Barack Obama Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarından sonra Ulusal Güvenlik Ekibi ile atılabilecek adımları değerlendirirken, Amerikan donanması da Akdeniz'e ek takviye sevk etti. Akdeniz’den sorumlu ABD'nin Altıncı filosuna bağlı USS Mahan destroyeri ana limana yol alırken, geri döndürülerek Akdeniz’de görev yapması emredildi. Diğer bölgede görev yapan USS Gravely, USS Barry ve USS Ramage destroyerleri birkaç düzine Tomahawk füzesi ile Akdeniz'in çeşitli noktalarında görev yapıyor.

INDEPENDENT: İKİ HAFTA İÇİNDE MÜDAHALE

Independent gazetesinde yer alan Oliver Wright imzalı haberde, İngiltere ve ABD’nin Suriye’ye iki hafta içinde askeri müdahale planladıkları iddia edildi. Habere göre askeri saldırı seçeneği, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile ABD Başkanı Obama arasında cumartesi günü 40 dakika süren telefon görüşmesi sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile de pazar günü görüşüldü. Independent, İngiltere Başbakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Batılı güçlerin BM desteğini almaya çalışacaklarını ancak bu gerçekleşmezse, Suriye’ye tek yanlı olarak da saldırı olasılığına hazırlandıklarını yazdı. Washington, cumartesi günü Akdeniz’deki donanma güçlerini yeniden konumlandırarak buradaki varlığını güçlendirdi. Independent, herhangi bir müdahalenin “Donanmadan düzenlenecek füze saldırısı şeklinde olmasının muhtemel olduğunu” yazdı.

KERRY MÜDAHALEYE İKNA ÇABALARINDA

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çeşitli ülkelerden dışişleri bakanlarına telefonla Suriye mesaisi yaptı. Kerry, Suriye hükümetinin kendi vatandaşlarına karşı kimyasal silah kullandığı konusunda fazla şüpheleri bulunmadığını bildirdi ve olası bir müdahaleye ikna etmeye çalıştı.

ABD-RUSYA GERGİNLİĞİ

ABD’nin Suriye’ye askeri müdahale yapacağı iddiaları üzerine Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i telefonla arayarak Rusya’nın endişelerini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye Şam’a olası bir askeri harekattan kaçınması çağrısında bulunarak provokasyonlara yenilmemesini ve BM temsilcilerinin kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını soruşturması için yardımcı olmasını istedi. Görüşmede Lavrov, son günlerde ABD tarafından yapılan Suriye’ye askeri müdahale ile ilgili hazırlık açıklamalarından Moskova’nın derin kaygı duyduğunun altını çizdiği belirtildi.

LAVROV MOSKOVA'DA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Suriye krizi ile ilgili basın toplantısı da düzenleyen Lavrov Suriye’ye Birleşmiş Milletler'in ( BM) kararı olmadan yapılacak bir askeri müdahalenin uluslararası kanunların ihlali anlamına geleceğini söyledi.

Batılı ülkelerin askeri müdahale için medya üzerinden bir kampanya yürüttüğünü söyleyen Lavrov, “Washington, Londra ve Paris’ten yetkililer tartışılmaz bir şekilde kimyasal saldırının arkasında Suriye hükümetinin olduğunu söylüyor. Ancak henüz bunu kanıtlamış değiller. Kırmızı çizginin geçildiğini söylemeye devam ediyorlar” eleştirisi getirdi.

Suriye’de kimyasal silah kullanmanın hükümetin askeri ya da siyasi açıdan işine yaramasının imkansızlığını dile getiren Lavrov, Guta’da gerçekleşen kimyasal saldırı ile ilgili yayılan haberlerin ABD ve Rusya’dan diplomatların Cenevre-2’nin toplanmasına yönelik çalışmalara başlamasını engellemeye yönelik olduğunu söyledi. Eylül ayında Cenevre’de uluslararası konferansın toplanması ile ilgili de konuşan Lavrov, “Birilerinin Eylül ayını söylediğini hatırlıyorum. Şimdi bunun imkansız olduğunu düşünüyorum” dedi.

ÇİN SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Çin de, konu hakkında ilk resmi açıklamasıyı yaptı. Pekin yönetiminden yapılan açıklamada, Suriye'deki BM tarafından yapılan kimyasal incelemelerine destek verildiği bildirildi.

Çin'in Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialara büyük önem verdiğine vurgu yapan Çinli Bakan, "Kim kimyasal silah kullanırsa kullansın, buna karşı çıkıyoruz" açıklamasında bulundu. Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerine değinen Bakan Wang Yi, kimyasal silah kullanıldığı iddialarının doğrulanması konusunda BM'nin kararlarına bağlı kalacaklarını ve yapılan araştırmaların bağımsız, nesnel, adil ve profesyonel bir şekilde yürütülmesini desteklediklerini kaydetti. Suriye sorunu için tek çözümün siyasi yollardan olduğu tezini yineleyen Çinli Bakan, Suriye konusunun çözümü için ikinci Cenevre Konferansı'nın düzenlenmesinin aciliyet taşıdığına işaret etti.

İRAN’DAN KIRMIZI ÇİZGİ UYARISI

John Kerry’nin Rus tarafının argümanlarını dikkatle inceleyeceği sözünü verdiğinin de belirtildiği açıklamada Sergey Lavrov’un ABD’li meslektaşına olası bir askeri müdahalenin tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika için tehlikeli sonuçlar doğuracağını vurguladığı belirtildi. Fars haber ajansına göre de İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayiri, ABD’yi “kırmızı çizgiyi” geçmemesi konusunda uyardı ve bunun “ciddi sonuçları olacağını” söyledi.

AB: ASKERİ MÜDAHALEDE BM KARARI ÖNEMLİ

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriye'ye askeri müdahale konusunda şu ana kadar alınmış bir karar olmadığını belirtti. Ashton, böyle kararlar için BM Güvenlik Konseyi kararının hâlâ büyük önemi haiz olduğunu vurguladı.


İNGİLTERE: DİPLOMASİ İŞE YARAMIYOR

Kerry’nin görüşmelerde bulunduğu İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye hükümeti üzerinde diplomatik baskının işe yaramadığını söyledi. Hague’in sözleri, Birleşmiş Milletler denetçilerinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmaya hazırlandığı sıraya rastladı. BBC’ye mülakat veren William Hague, İngiltere’nin seçenekleri değerlendirdiğini ve Birleşmiş Milletler’in oybirliğiyle desteği olmaksızın tepki vermenin mümkün olduğunu söyledi. Hague, Suriye konusunda ikiye bölünmüş olan BM Güvelik Konseyi’nin ‘‘sorumluluklarını üstlenmediğini’’ belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı, atacakları herhangi bir adımın ‘‘uluslararası hukuka uygun olacağını’’ da kaydetti.İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye’de kimyasal silah kullanımına karşı BM onayı olmadan da harekete geçmenin mümkün olduğunu söyledi. Hague, BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye krizine dair sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.


ALMANYA: SURİYE CEZANLANDIRILMALI

Almanya hükümeti, kimyasal silah kullanımı teyit edilmesi halinde Suriye rejimine askeri müdahaleye destek vereceğini açıkladı. Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, BM denetçilerinin iddiaları doğrulaması halinde Şam yönetiminin cezalandırılması gerektiğini söyledi. Suriye’de zehirli gazla saldırı düzenlenmiş olduğu ihtimalini çok yüksek gördüklerini belirten sözcü, bu cezanın askeri güç kullanılarak verilmesini dışlamadıklarını kaydetti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de kimyasal silah iddiasının doğrulanması halinde, bunun bazı sonuçları olması gerektiğini düşünen ülkeler arasında yer alacaklarını belirtti. (DIŞ HABERLER)


ESAD'DAN VİETNAM UYARISI: http://evrensel.net/news.php?id=66030

ERDOĞAN'DAN BM'YE ÇAĞRI: http://evrensel.net/news.php?id=66072

www.evrensel.net