25 Ağustos 2013 17:11

Bu domatesler anılarınızdaki gibi kokuyor!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde dört köyde başlatılan “Yerel Tohum Üretimi ve Takas Projesi” kapsamında ekilen ürünler tüketiciyle buluştu. Fethiye’de kurulan pazarlarda satılan yerli domates ve patlıcan kilosu 1,5, fasulye ise 3 liradan alıcı buluyor. Tarım üreticisini hibrit tohum kıskacından kurtarmayı ve satışı y

Bu domatesler anılarınızdaki gibi kokuyor!

Paylaş
Yusuf Yavuz

KESEDE SAKLANAN TOHUMUNUN SATIŞI YASAK!

2006 yılında çıkartılan 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile, “standardizasyon sorunu yarattığı” gerekçesiyle yerli tohumların satışına yasaklama getirildi. Çokuluslu tohumculuk şirketlerine devlet eliyle pazar yaratıldığı eleştirilerini de beraberinde getiren düzenlemenin ardından üreticiler ellerinde bulunan geleneksel yerli tohumları takas yoluyla değişerek korumaya çalışıyor.

YERLİ TOHUMUN ÜRÜNÜ TÜKETİCİYLE BULUŞTU

Muğla’nın Fethiye ilçesinde geçtiğimiz yıl bir grup kadının öncülüğünde başlatılan “Yerel Tohum Üretimi ve Takas Projesi” de hibrit tohumların kıskacındaki üreticilere destek olmayı hedefliyor.

Fethiye’nin Seki Beldesi ile Kayaköy, Yaka ve Nif köylerinde yürütülen çalışmalarda belirlenen üreticilere uzman desteği de sağlanarak yerli tohumlar toprakla buluştu. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi’nin girişimiyle başlayan projeyi bölgedeki çeşitli meslek odaları ve kitle örgütleri de destekledi. Fethiye ve Ölüdeniz belediyelerinin de satış ünitesi tahsis ederek destek verdiği proje kapsamında köylülerce yetiştirilen ilk ürünler tüketiciyle buluşmaya başladı.


‘TÜKETİCİ DUYARLILIĞI ARTMALI’

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şube Başkanı Dr. Nalan Ünal, projeyle birlikte kısır tohumlarla tarım yapan yöre köylülerinin geleneksel yerli tohumların değerini daha iyi anlamaya başladığını dile getirdi.
Yerli tohumlardan üretilen ürünlerin Temmuz ayından itibaren Fethiye’de kurulan Salı ve Cuma pazarlarında tüketiciyle buluştuğunu anlatan Ünal, projenin üreticiler açısından önemli bir farkındalık yarattığını ancak tüketicilerin bu konudaki duyarlılıklarının artması gerektiğini dile getirdi.


TOHUM TAKASI ŞENLİĞİ 28 EYLÜL’DE

Projenin bir ayağı olan ‘tohum takası şenliği’nin hazırlıklarına başladıklarını anlatan Dr. Nalan Ünal, 28 Eylül tarihinde Fethiye’de gerçekleştirecekleri şenliğe, Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Köy Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız’ın yanı sıra konuyla ilgili uzmanların katılacağı bilgisini verdi.
Şenlikte üreticilerin tohumlarını takas etmelerinin yanında uzmanlarca konu hakkında bilgilendirileceklerini dile getiren Ünal, ulusal bağımsızlığın önemli araçlarından biri olduğunu belirttiği yerli tohumlara sahip çıkılması gerektiğinin de altını çizdi.


YERLİ TOHUM PROJESİNE KAPSAMLI DESTEK VAR

Yöredeki üreticiler için umut veren ve tüketicilere de sağlıklı ürünler sunmayı hedefleyen projeye, Fethiye, Ölüdeniz ve Seki belediyelerinin yanı sıra, Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, Fethiye Ziraat Odası, Köy-Koop Muğla Bölge Birliği, Or-Koop Muğla Bölge Birliği, Seki Kalkınma ve Dayanışma Derneği, Yaka Köyü Muhtarlığı, Fethiye Tema Vakfı gibi kurumlar da destek veriyor. (Muğla/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşçiler temiz bir çevre için çalıyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa