Diktatör diyenin vay haline

Fotoğraf: AA

Diktatör diyenin vay haline

Başbakan Erdoğan, Rize’de “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Meclis Toplantısı”na katılarak bir konuşma yaptı.Demokrasiye kapalı bir üniversitenin bilime asla açık olamayacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Farklı görüşlere, farklı fikirlere, farklı yaşam tarzlarına tahammül gösteremeyen b

Demokrasiye kapalı bir üniversitenin bilime asla açık olamayacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Farklı görüşlere, farklı fikirlere, farklı yaşam tarzlarına tahammül gösteremeyen bir üniversite bilim üretse bile o bilimden beklenen rehberliği, yol göstericiliği üretemez” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Özgürlük, istediğim yerde istediğim gibi at oynatmak değildir” derken, özgürlüğün bir başkasının özgürlük alanına kadar o alanda istediğimi yapabilmek olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu da kamu düzenini bozmak suretiyle değil kamu düzenine saygı duymak suretiyle ama bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz anda bu hem kamu düzenini bozmayı getirir hem şiddeti getirir hem kargaşayı getirir. Biz, bir başkasının özgürlük alanına saygı duyduğumuz zaman bu ülke tutulamaz” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında şu noktalara değindi;

‘ÇOCUKLARIMIZ TAHSİL GÖRDÜKÇE CAHİLLEŞİYORSA..’

Biz çocuklarımızın gereksiz faydasız teorik ve pratik maddi manevi gereksiz bilgiyle değil hayatın kendisiyle donanımlı halde yetiştirmekle mükellefiz. Çocuklarımız tahsil gördükçe cahilleşiyorsa, kendi kültürlerinden uzaklaşıyorsa orada yanlış giden bir şey var demektir. Bu süreci daha da hızlandırmak zorunayız…  Üniversitelerimiz hoşgörü noktasında daha işlevsel ve yol tutucu olmalıdır. Demokrasiye kapalı bir üniversite bilime açık olamaz.

Ben konuşacağım sen dinleyeceksin.. yok böyle bir şey. Ben konuşacağım sen dinleyeceksin. Sen konuşacaksın ben dinleyeceğim. Kendi vatandaşlarının yaşam tarzlarının düşmanı bir üniversite sınıflarına, laboratuvarlarında, anfilerinde robot üreten bir üniversite olur. Eğitim, insanı robotlaştırmak değildir.

DARBENİN DEMOKRATİĞİ OLUR MU?

Mısır’daki darbeyi sevimli göstermek için demokratik darbe gibi ucube kavramlar üretilmiştir. Darbenin demokratiği olur mu? Darbe darbedir. Bilim buna karşı çıkmalıdır. Mısır’a karşı sergilenen tavır sadece akla mantığa değil bilime de aykırıdır. Özellikle üniversitelerin bu hadiseler karşısında daha gür bir ses çıkarmasını beklerdik. Bugün darbeye darbe diyemeyenin yarın bir hastalı bütün vücuda sirayet ettiğinde darbeye darbe demesi hiçbir anlam ifade etmez.

‘DİKTATÖR DİYENİN VAY HALİNE’

Menderes’e, Erbakan’a hep aynı şeyi söylediler: “Onlarında hatası var…” Benim şahsımda şimdi de diktatör yakıştırması yapıyorlar.

Ben diktatör olacağım. Birisi de çıkıp bana diktatör diyecek. Onun vay haline. Çünkü diktatörlüğün karakterinde bu tür şeylere tahammül yoktur. Anında götürüler… Suriye’ye bakın. Yüzbin insan öldürüldü. Benim polisim su sıkıyor biber gazı sıkılıyor. Şiddet diyorlar. Molotof atanları özgürlük mücadelecisi olarak değerlendiriliyorlar. Sevsinler sizi.. Özgürlük mücadelecisi fikren mücadelesini verir. Bizim üniversitelerimize asla bunlara müsaade edilmemelidir. Böyle bir şey karşısında yönetim taviz vermeden bunları engellemelidir.

Meydanı boş bulduklarında aynı şekilde üniversiteleri terör meydanı haline getirmeye çalışıyorlar. İnşallah Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni çok daha güçlü bir hale getirmek suretiyle burayı adeta bir cazibe merkezi haline getirelim istiyoruz." (RİZE)

www.evrensel.net