Evleri yıkma bisiklet yolu yap

Evleri yıkma bisiklet yolu yap

Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Şirintepe Mahallesi'nde gerçekleştirilen forumda bir araya gelen vatandaşlar, kentsel dönüşüm yüzünden yaşadıkları sorunları ve çözüm yollarını tartıştı.Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Emel Akın ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üye

İbrahim Kale

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Emel Akın ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı forumda konuşan bir mahalleli, TOKİ’nin 40-50 yıldır ikamet ettikleri evlerini yok pahasına ellerinden almaya çalıştığını söyledi.

Forumda söz alan çocukların ise derdi kendilerine göre: Yollarda bisiklet sürmelerinden dolayı büyüklerin kendilerine “Bisiklet sürecek başka yer bulamadınız mı” diye kızdığını anlatan çocuklardan Eylül Dengir, yetkililere seslenerek “Evlerimizi yıkmayın, bizlere bisiklet yolu yapın” dedi.

TOKİ: BETONDAN KAFES

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Emel Akın, kentsel dönüşüm adı altında arsalarına el konulan vatandaşlara “Kaloriferli, sıcacık, modern bir ev” vadedildiğini, ancak TOKİ evlerine giden vatandaşların “betondan kafesler” ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Akın yetkililere “İnsanları yaşanabilir yeşil alanlara yerleştirmek varken neden beton kafeslere tıkıyorsunuz?” diye sordu.   Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Yasası hakkında vatandaşlara bilgi veren Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticisi Tuğba Aslan ise, yeni yasayla riskli yapıların yanı sıra risk taşımayan yapıların da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktardı. Ankara Kalesi’nin dahi bu yasa kapsamında kentsel dönüşüm alanına dahil edilebileceğine dikkat çeken Aslan, bu nedenle bu yasaya kesinlikle karşı durulması gerektiğini söyledi.


ŞEYTAN ÜÇGENİ

Süleyman Bolatbaş adlı mahalleli “İmza vermediğimiz halde devlet nasıl olur da evimizi zorla yıkar. Buna karşı ne yapabiliriz?” diye tepkisini gösterdi. Yaklaşık 50 senedir mahallede oturan Selvinaz Tatar ise su ve elektriklerinin olmadığı zamanlarda derelerden su çekerek yaptıkları evlerini kaybetmek istemediklerini dile getirdi. Mustafa Yalçın da bir metre dahi rantçılara yer vermeyeceğini belirterek, mahalle halkına birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.  Arap Ali Bolatbaş ise, “Birileri kendilerine rant sağlarken bizler mağdur olacağız” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net