22 Mayıs 2011 11:31

E-kitaplar’ın ilk zaferi

DÜNYANIN en popüler online satış sitesi Amazon.com, e-kitap satışlarının basılı kitapları geride bıraktığını açıkladı. E-kitap satmaya 2007’de başlayan firma, bugün satılan her 100 basılı kitaba karşılık 105 e-kitap satıldığını duyurdu.Ntvmsnbc’nin haberine göre Amazon’un açıkladığı bir başka ilginç

E-kitaplar’ın ilk zaferi

Paylaş

Ntvmsnbc’nin haberine göre Amazon’un açıkladığı bir başka ilginç bilgiyse, geçen Temmuz’da satılan e-kitap sayısının bir yıl önceki rakamın üç katını bulmuş olması.

E-KİTABIN TARİHÇESİ

E-kitaplar hayatımıza aslında 1971 yılında girdi. Michael Stern Hart’ın Gutenberg Projesi çoğunlukla telifini zaman aşımından yitirerek kamu malı haline gelen eserleri dijital bir kütüphane olarak insanlığa sunmuştu. Bu proje bugün hâlâ devam ediyor.
1995 yılında Amazon.com’un kurulmasından sonra e-kitapların kaderi değişmeye başladı. Yazılı kitapları İnternet üzerinden ilk olarak satan Amazon.com, halen yaklaşık 90 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en büyük e-ticaret platformu olmaya devam ediyor.

2007 yılında Amazon.com’un Kindle tabletini kullanıma sunması e-kitap sektörünü kökünden değiştirdi. Daha önce Sony gibi tablet geliştiren firmalar vardı, ancak ilk defa dev içeriğiyle Kindle’a adım atan Amazon oldu.

19 Kasım 2007 tarihinde Kindle tabletini 399 dolara satışa sunan Amazon.com, ürettiği tüm Kindle’ları yaklaşık 5,5 saat içerisinde satmıştı. 2008 yılının Nisan ayına kadar ‘yok satan’ ürün ABD dışında pazara sunulmadı. İngiltere ve Avrupa ülkelerinde satışı planlansa da GSM operatörleri ile anlaşmazlıklar ve henüz 3G’nin tüm Avrupa tarafından kullanılmıyor olması buna engel oldu.

REKABET KIZIŞTI

Tablet ve e-kitap sektörlerinin rotasını değiştiren ikinci çıkış 2010 yılında Apple tarafından gerçekleştirildi. 2010 yılının en önemli teknolojik ürünü olarak gösterilen iPad, tüm dünyada salgın şeklinde yayıldı. Şu ana kadar 20 milyon üzerinde satılan iPad ve iPad2, gazetecilikten, dergiciliğe ve tabi kitaplara kadar pek çok alışkanlığı değiştirdi. Apple’ın iBook, Google’ın eBooks mağazaları, Kindle’ın rakipleri arasına girdi.

Amazon.com’un Nisan 2011 rakamlarına göre, Amazon.com’da satılan her 100 basılı kitabın karşısında 105 E-Kitap satıldı. Bunda pek tabi Amazon.com’un 13 Nisan’da piyasaya sürdüğü  139 dolarlık ‘reklamlı’ Kindle versiyonu da önemli rol oynuyor.

Önümüzdeki yıllarda tablet piyasası ne getirir bilinmez, ancak kitap endüstrisinin dijital dünyaya kayması büyük bir olasılık olarak görülüyor. Türkiye’de de bazı büyük yayınevleri ve İdefix gibi online satış sitelerinin bir süredir farklı hazırlıklar içinde olduğu biliniyor. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de Şık ve Şener için gazeteci dayanışması

SONRAKİ HABER

"Mersin'de polis, HDP'li gence zırhlı araçta işkence etti" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa