Diyarbakır

Diyarbakır'da 'dil konferansı' başladı

TZP-Kurdi tarafından Kürt dilinin eğitim dili olması ve dil sorunlarının tartışılacağı, "Dilin özgürlüğü, demokratik ulus çözümünde saklıdır" şiarıyla yapılan ve iki gün sürecek olan konferans başladı.TZP-Kurdi tarafından, Kürt dilinin eğitim dili olması ve dil sorunlarının tartışılmasına il

TZP-Kurdi tarafından Kürt dilinin eğitim dili olması ve dil sorunlarının tartışılacağı, "Dilin özgürlüğü, demokratik ulus çözümünde saklıdır" şiarıyla yapılan ve iki gün sürecek olan konferans başladı.

TZP-Kurdi tarafından, Kürt dilinin eğitim dili olması ve dil sorunlarının tartışılmasına ilişkin, "Dilin özgürlüğü, demokratik ulus çözümünde saklıdır" şiarıyla yapılan iki günlük konferans Cegerwxin Kültür Merkezi'nde 250 delegenin katılımı ile başladı. Saygı duruyu ile başlayan konferansa BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Barış Anneleri İnisiyatifi, STK, DTK, MEYADER, TUHAD-DER, Eğitim Sen ve KURDÎ-DER temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KURDÎ-DER Gelen Merkez yöneticisi Rıfat Öztürk, TZP-Kurdi'nin devletin 90 yıllık özel inkar ve imha politikalarına karşı 2006 yılından bu yana 7 yıldır mücadele ettiğini ve bundan sonra da dili korumak ve geliştirmek için mücadelelerine devam edeceğini söyledi. Öztürk, Kürt halkının inkar ve imha siyasetine karşı duyarlı ve bilinçli davranması gerektiğini belirterek, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, siyasi parti yöneticileri ve başkanlarının da yaşamının her parçasına Kürtçeyi yerleştirmesi gerektiğini belirtti. Öztürk, "Biz bu duygu ve düşüncelerle Kürt Ulusal Konferansı'nı selamlıyoruz. Kürt dilinin özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü, Kürt dilinin özgürlüğüdür" dedi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net