23 Ağustos 2013 14:45

Havada grev, hukukta kırıcılık!

THY'nin grev kırıcı uygulamalarına karşı Hava-İş tarafından başlatılan hukuki sürece ilişkin bilgi veren Atilay Ayçin, mahkemenin, "THY'nin grev kırıcılığı yaptığı" yönünde vardığı kararın tam uygulama aşamasındayken Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından bozulmasının arkasında hükümetin olduğunu söyledi. Ay&

Havada grev, hukukta kırıcılık!

Paylaş
Rojda Korkmaz

THY'nin grev kırıcı uygulamalarına karşı Hava-İş tarafından başlatılan hukuki sürece ilişkin bilgi veren Atilay Ayçin, mahkemenin, "THY'nin grev kırıcılığı yaptığı" yönünde vardığı kararın tam uygulama aşamasındayken Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından bozulmasının arkasında hükümetin olduğunu söyledi. Ayçin, bu kararın, hükümetin siyasi desteği alınarak, hukuk dışı bir biçimde, özellikle bayram sürecinde bayramda artan hava trafiğini karşılamak için çıkarıldığını belirtti.

23. dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlığın ardından, 15 Mayıs'ta greve çıkan THY çalışanları, THY'nin grev kırıcı uygulamalarına rağmen grevde 101. günü geride bıraktı. Çalışanların örgütlü oldukları Hava-İş Sendikasının, THY'nin grev kırıcı uygulamalarına karşı başvurduğu İstanbul 5 No'lu İş Mahkemesi'nin "THY'nin grev kırıcılığı yaptığı" yönünde vardığı grevdeki havayolu çalışanlarını sevindiren kararının uygulamaya konulması beklenirken, söz konusu karar Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından Ramazan Bayramı'na günler kala bozuldu. Grev süreci ve THY'nin grev kırıcı uygulamalarına karşı devam eden yasal sürece ilişkin bilgi veren Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY işvereni ile henüz anlaşma sağlanamadığını ve görüşmelerin tamamen durma noktasına geldiğini söyledi. Ayçin, TİS sürecinde uyuşmazlık yaşanan maddeler üzerindeki anlaşmazlığın hala devam ettiğini belirterek, "Üç ayı aşkın uzun süreli bir grev var. THY'de grevin başlamasının ardından çalışan eleman anlamında ciddi bir boşluk söz konusu. Bu nedenle işveren, kamuoyu prestiji açısından insanların haklarını ihlal ederek grevin ilk gününden itibaren başlattığı grev kırıcı uygulamalarını her geçen gün biraz daha arttırarak devam ediyor" dedi.

'YARGITAY'IN BOZMA KARARI HUKUK DIŞI'

Bozma kararının henüz kendilerine tebliğ edilmediğini söyleyen Ayçin, kararın kendilerine tebliğ edilmesinin ardından tekrar yetkili mahkemelere başvuracaklarını belirterek, "Yetkili mahkemeye THY'nin grev kırıcılığının devam ettiği ve bunun durdurulması talebinin çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiği talebinde bulunacağız. Çünkü THY işvereni, grev kırıcılığı uygulamalarına devam ederse bu grevin altından kalkması mümkün değil. Çünkü buradaki arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu kabin memuru, amir ve teknikte çalışan arkadaşlar" diye konuştu.

'ÇİFT YÖNLÜ BİR MÜCADELE SÜRECİ SÖZ KONUSU'

İşten çıkarılan 305 işçinin işe geri iadesi için başlattıkları hukuk mücadelesinin de devam ettiğini vurgulayan Ayçin, THY işvereninin etki alanını daraltabilecek tek unsurun yargı kararı olduğunun altını çizdi. Ayçin, bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü: "O kararı alabildiğimiz durumda biz grevin asıl anlamını ve amacına ulaşabileceği düşüncesindeyiz. Şu anda geldiğimiz durum, grevle beraber aynı zamanda işten atılan arkadaşımızın işe geri alınmasıdır. Şu ana kadar arkadaşlarımızın işe geri alınması konusunda işverene açtığımız davanın tamamını kazanmış durumdayız. Yargıtay aşamasındayız kısmen geldi davalar. Arkadaşlarımızın tazminatlarının verilmesi durumu gündeme geldi. Ancak bizim talebimiz arkadaşlarımızın tazminatlarının verilmesiyle birlikte işe geri alınması. Bu taleplerimizi sürdürüyoruz yani çift yönlü bir mücadele süreci söz konusu." (İstanbul/DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Serêkaniyê savaşı dışardan ithal'

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa