Can Baba’nın Vasiyeti gerçekleşti

Can Baba’nın Vasiyeti gerçekleşti

Seferihisar’da Can Yücel’in orman vasiyeti gerçekleştirildi. Seferihisar Belediyesi ve Yazar-Şair Cezmi Ersöz’ün ortaklaşa projesiyle hayata geçen Can Yücel Ormanı’nda Deniz Gezmiş’ten Uğur Mumcu’ya, Harun Karadeniz’den Abdi İpekçi’ye, Nesimi Çimen’den İbrahim Kaypakkaya’ya, Musa

Seferihisar Kocaçay Mevkii’nde belediyeye ait alanda hayata geçirilen orman 21 Ağustos Çarşamba günü düzenlenen fidan dikim töreniyle açıldı. Törende Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri de hazır bulundu. Mustafa Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Mehmet Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Burak Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime babası Ali Ayvaltıvaş, Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert törene katılan isimler oldu. Törende sanat camiasından da birçok yazar ve tiyatrocu da yer aldı.
Can Yücel Ormanı’nın ev sahibi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu projeyle ilgili olarak Cezmi Ersöz’le ilk kez geçen yıl görüştük. Can Yücel’in böyle bir vasiyeti olduğunu ve bunu yerine getirmek istediğini söyledi. Biz de çok heyecanlandık ve bunun için çalışmalara başladık. Can Yücel’in vasiyetini yerine getirirken yalnızca onu değil; aynı zamanda bu topraklarda hayatını erken kaybetmiş her insanı, her devrimciyi de anmak istedik. Kaybettiklerimizin isimleri bu ormanda yaşayacak” dedi.
Yazar ve Şair Cezmi Ersöz de, “Ömer Atılgan, Can Baba’nın İzmir’de hastanede yattığı günlerde hep yanı başındaydı. Can Baba’nın son nefesini vermeden birkaç gün önce Ömer Atılgan’a sizlerden tek bir şey istiyorum, benim adıma bir orman yapın. Ağaçların her biri ülkemizde öldürülen devrimcilerin isimlerini taşısın demiş. Bu ormanı kim yapar diye düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak Seferihisar Belediye Başkanı Sevgili Tunç Soyer geldi” dedi.
Bugünün aynı zamanda Can Yücel’in doğum günü olduğunu belirten Ersöz, “Bizler daha özgür ve haysiyetli yaşayalım diye, devrime can verenler hepsi birer “Can” oldu. Bizi bir araya getiren Can Yücel için ancak şunu söyleyebiliriz; “Aşk olsun be sana Can Baba, Aşk olsun”. Konuşmaların ardından Can Yücel Ormanı’na 80 fidan dikildi.
(İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net