22 Ağustos 2013 18:08

Jobs'un hayatı

APPLE’ın kurucusu Steve Jobs’un biyografisini herkes az çok biliyor. Bir dünya devi yaratırken iki karınca ezmenin pek de önemli olmadığını haykıran bu hikaye, şüphesiz kamuoyunda yaratılan aziz Jobs imajını da silip süpürecek.Forbes dergisinin 2010’da açıkladığına göre, Jobs, 8.1 milyar dolarlık servetiyle dü

Jobs'un hayatı

Paylaş

Forbes dergisinin 2010’da açıkladığına göre, Jobs, 8.1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alıyordu. Peki nasıl kazanmıştı bunca parayı ve ünü? Birilerinin sırtına çıkarak? Hak yiyerek? Pazarlama adı altında insani sömürü yaparak? Hepsi ya da hiçbiri. Artık önemi yok.
Jobs, ülkemizde Stanford Üniversitesinde yaptığı konuşmayla ve pankreas kanserine yakalanışıyla gündeme gelmişti. “Ne sevdiğinizi bulmalısınız” diyordu konuşmasında. Hayatındaki her şeyi bırakıp gitmesini, o engel olunamaz terk etme duygusunu öz annesinin kendisini evlatlık vermesine bağlıyordu. Hayatın, noktaları birleştirmek, sevmek, kaybetmek ve ölmekten ibaret olduğunu söylemişti.
Hiç şüphesiz bir aziz değildi, yarattığı şey bir dünya devi de olsa tek gerçek yeteneği pazarlamacılıktı. Tüketim toplumuna ve kapitalizme çok da uyan bir yapıya nasıl hizmet edileceğini, bütün bunların yağının nasıl sağılacağını genç yaşta çözmüştü.
Filme gelince, Jobs’un gerçek kişiliğini anlamamıza yardımcı olmasa da oldukça net bir fikir edinebiliyoruz. Ashton Kutcher, Jobs rolünde harikalar yaratıyor. Amerikan rüyasının kapitalizm ve Wall Street ayağını deşifre etmek isteyenler için ideal.


Jobs
Yönetmen: Joshua Michael Stern
Oyuncular: Ashton Kutcher, Dermot Mulroney, Josh Gad  
128 dakika

ÖNCEKİ HABER

Kristal Kayısı’da ulusal uzun film heyecanı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa