İHD Suriye için UCM

İHD Suriye için UCM'nin görevlendirilmesini istedi

İHD Genel Merkezi, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddia edilerek yapılan katliamı kınarken, BM Güvenlik Konseyi'nin bir an önce UCM'yi görevlendirmesini istedi.İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi (İHD) Suriye'de kullanılan kimyasal silahlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Şam'da kimy

İHD Genel Merkezi, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddia edilerek yapılan katliamı kınarken, BM Güvenlik Konseyi'nin bir an önce UCM'yi görevlendirmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi (İHD) Suriye'de kullanılan kimyasal silahlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Şam'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin "Yaşamını yitiren insanların büyük çoğunluğunun çocuk ve kadın olması, görüntülerde yaşamını yitiren insanların vücutlarındaki belirtiler katliamda kimyasal silah kullanıldığı iddiasının güçlü olduğunu göstermektedir. Sorumluları lanetliyoruz. Bu olayların soruşturulması için BM Güvenlik Konseyi'nin bir an önce Uluslar arası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığını görevlendirmesini talep ediyoruz" denildi.

Rojava'da silahlı çetelerin sivillere yönelik katliamlarının devam ettiğinin dikkat çekildiği açıklamada, "Silahlı çetelerin sivillere yönelik saldırılarında yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği ancak buna karşın başka Türkiye olmak üzere batılı ülkelerin yeterli tepkiyi vermediği gerçeğinin bizleri derinden üzdüğünü de vurgulamak isteriz. İç savaş yaşayan Suriye'de gerek rejim kuvvetleri tarafından gerekse de rejime muhalif silahlı unsurlar tarafından kullanılan silahlı yöntemler sık sık eleştirilmiş ve olayların bağımsız uluslararası organlarca soruşturulması talep edilmişti. Kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere BM heyetinin Suriye'de olduğu bir sırada böylesi bir katliamın yaşanmış olması Suriye'deki iç savaşın boyutunun giderek derinleştiğini göstermiştir. Bu nedenle BM heyetinin olay yerine giderek olayı incelemesi ve inceleme üzerine olayın sorumlularının tespit edilmesi amacı ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin etkili yöntemlere başvurması gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

UCM DAHA İŞLEVSEL HALE GELMELİ

Açıklamada, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi başta olmak üzere BM İnsan Hakları Sözleşmeleri'nin uygulanmadığını ve BM'nin de insan hakları değerlerine sahip çıkmadığını ortaya koyduğu vurgulanarak, İnsan hakları değerlerindeki bu aşınmanın insanlığı daha büyük bir kaosa sürüklediği dile getirildi. "İnsan hakları değerlerindeki aşınmayı bir nebze bile önlemek amacı ile BM Güvenlik Konseyinin gerek Suriye'de gerek Mısır'da gerekse de herhangi bir ülkede meydana gelen olaylarda işlenen insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçlarını derhal soruşturmak ve gerekli tedbirleri almak için UCM daha işlevsel bir hale getirmesi gerekmektedir" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkelerin olaylara siyasal yaklaşımları insan hakları değerlerinin aşınmasına sebep olmuştur. Bu aşınmanın ancak belirli suçların önlenmesi noktasında sona erdirilmesi için ilkesel tutumlar takınılması amacıyla BM Güvenlik Konseyi'nin veto yetkisi olan ülkelerin bu yetkisinin kaldırılması ve yapısının değiştirilmesinin gerekli olduğunu belirtmek isteriz." (ANKARA)

www.evrensel.net