Kürkçü, polisin sert müdahalesini meclise taşıdı

Kürkçü, polisin sert müdahalesini meclise taşıdı

 "Adalet Yürüyüşçüleri"ne polisin yaptığı sert müdahale hakkında İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından cevaplandırılması talebiyle soru önergesi veren BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Gençlerin ifade hakkını engelleyen, onların hareket özgürlüğünü k

BDP Mersin Milletvekili Kürkçü, İçişleri Bakanı Güler tarafından cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, Antalya'dan bir grup tarafından başlatılan "Adalet Yürüyüşü"ne İstanbul'un Gümüşsuyu'nda polisin hiç bir uyarıda bulunmadan sert müdahale ettiğine dikkat çekilerek, "20 Ağustos saat 21.00 sıralarında 3 otobüsle gelen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çevik kuvvet polisleri hiçbir slogan atmadan, trafiği engellemeden, kaldırımdan yürümekte olan grubun önünü Gümüşsuyu Caddesi üzerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi yakınında keserek dağılmalarını istemiştir. Çevik Kuvvet komiseri, gruba Valiliğin emirleri uyarınca kimseyi Gezi Parkı'na yaklaştırmayacaklarını bildirmiştir. Bunun üzerine 7-8 yürüyüşçü ve onları karşılayan 20 kişilik grup Gümüşsuyu Parkı'na inen merdivenlerin önünde oturmak zorunda kalmışlardır. Çevik kuvvet ekipleri, bir saat kadar sonra oturan gençleri yerlerde sürükleyerek merdivenlerden uzaklaştırmış, o sırada Kürkçü'nün de yüzüne ve vücuduna sıvılaştırılmış biber gazı sıkılmış, vekil ve diğerlerinin yüz, göz ve vücutları ağır bir biçimde gazdan etkilenmiş, kimi gençler darp edilerek merdivenlerden yuvarlanmışlardır" denilerek, şu soruların yanıtlanmasını istendi:

"İstanbul Gezi Parkı'nda basın açıklaması yapılması hangi yasaya dayanılarak yasaklanmıştır? İstanbul ve diğer illerde basın açıklaması yapmanın yasak olduğu başka mahaller de var mıdır? Varsa isimleri nelerdir? Gezi Parkı'nda uygulanan yasak hangi süreyle sınırlıdır? Olayda milletvekili olduğunu açıkça söyleyen ve milletvekili dokunulmazlığına sahip olduğu bilinen Ertuğrul Kürkçü'nün hareketlerini kısıtlamak üzere önünün kesilmesi ve gaz sıkılmasının yasal bir dayanağı var mıdır? Yoksa, bu tutumlarıyla yasayı ihlal eden güvenlik görevlilerine karşı bir soruşturma başlatılmış mıdır? Gençlerin ifade hakkını engelleyen, onların hareket özgürlüğünü kısıtlayan ve hiçbir direniş göstermedikleri halde onlara karşı orantısız güç kullanan güvenlik güçleri hakkında bakanlığınız yasal ve idari soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği nedir?" (Ankara/DİHA)

www.evrensel.net