İsrail bulunduğu sözlerinize gelen tepkilere yorumunuz nedir?

İsrail bulunduğu sözlerinize gelen tepkilere yorumunuz nedir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki darbenin ardında İsrail'in bulunduğu sözlerine gelen tepkiler üzerine "Sözlerinize önce İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden, ardından da ABD'den, Beyaz Saray Sözcüsü'nden tepki gelmiştir. Bu tepkiler ko

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki darbenin ardında İsrail'in bulunduğu sözlerine gelen tepkiler üzerine "Sözlerinize önce İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden, ardından da ABD'den, Beyaz Saray Sözcüsü'nden tepki gelmiştir. Bu tepkiler konusundaki yorumunuz nedir?" sorusunu yöneltti.

Başbakan Erdoğan'ın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Tanrıkulu, "AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında 20 Ağustos 2013 Salı günü yaptığınız konuşmada Mısır'da yaşanan olaylara değinerek, Mısır'daki darbenin arkasında İsrail'in olduğu, buna ilişkin de belgeler bulunduğuna ilişkin beyanınız olmuştur. Bu ifadeleriniz daha sonra, başta Anadolu Ajansı olmak üzere, pek çok basın yayın organı tarafından haberleştirilmiştir. Anadolu Ajansı haberi 'Mısır'daki darbeyi İsrail'in desteklemesi' başlığıyla sunmuştur. Ancak daha sonra, 21 Ağustos 2013 Çarşamba günü, bu haber saat 00.13'te, yine bizzat Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan bir mesajla iptal edilmiştir. Bu iptalin nedeni nedir?" diyerek şu konularda cevap istedi:
"Mısır'daki darbenin ardında İsrail'in bulunduğuna ilişkin sözlerinize önce İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden, ardından da ABD'den, Beyaz Saray Sözcüsü'nden tepki gelmiştir. Bu tepkiler konusundaki yorumunuz nedir?
Sözlerinize Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Erdoğan'ın sözleri saldırgan, delilsiz ve yanlış tepkisini vermiştir. Anadolu Ajansı'nın haberinin iptal edilmesinin nedeni, gerçekten sizin suçlamalarınızın delilsiz ve yanlış olması mıdır?" (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net