Hükümet oyalamasın!

Hükümet oyalamasın!

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Hükümetin demokratikleşme paketi için oyalama siyasetinden vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Hükümet, demokratikleşme paketinin içeriğine dair şimdiye kadar kamuoyuna bir bilgilendirme yapmadı. Hükümet tarafından sürekli, ‘Çalışmalar sürüyor, Başbak

Şerif Karataş

SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Paketle ilişkin şimdiye kadar hükümet tarafından ciddi bir adımın atılmadığını da hatırlatan Beştaş, son olarak Başbakanın “soru cevap” olarak hazırladığı yönünde bir açıklamasını olduğunu belirtti. Beştaş şöyle devam etti: “Hükümet, demokratikleşmede bir oyalama zamana yayma ve dolambaçlı bir şekilde sorunu çözmekten ziyade uzatan bir tutum içerisinde. Maalesef bu demokratikleşme paketi için de böyle. Bu konuda çok ciddi olduklarını Başbakan’ın önceki açıklamalarından hatırlıyoruz. Başbakan’ın önceki konuşmalarına bakılabilir. ‘Demokratikleşmeyi vadediyoruz’ dilini kullandılar. Şu an demokratik siyasetin yolunu tıkayan, hem demokratikleşme paketleri, hem de anayasa konusunda böyle.” Hassas bir sürecin olduğuna dikkat çeken Beştaş, tam çatışmasızlık hali olduğunu belirterek, hükümetin artık oyalama siyasetini yapmaması gerektiğini söyledi. Beştaş, hükümetin ocak ayından beri demokratikleşme paketinin içeriğine dair sessizlik içerisinde de olduğunu hatırlattı.

AKP İLE İTTİKAFIMIZ YOK

BDP olarak AKP ile ne bir iş birliği ne de bir ittifak halinde olduklarını da hatırlatan Beştaş, demokratik tepki haklarını sonunu kadar kullanacaklarını ifade etti. Hükümetin demokratikleşme konusunda, ülkedeki farklı inançların ve farklılıkların anayasada yer almasına ilişkin demokratik eylem, etkinlik ve mitingler de yapacaklarını da tekrarlayan Beştaş, “Tek Kürt sorununun çözümü için değil, ülkedeki diğer halklar ve inançlar için de var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


ARINÇ: PAKETİ BAŞBAKAN’A SORUN

BAKANLAR Kurulu toplantısını sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yapmıştı. Demokratikleşmeye ilişkin gelen soru üzerine Arınç, yeri ve zamanı geldiğinde bu tür adımların atılacağını belirterek, bu konuda son sözü Başbakan Erdoğan’ın söyleyeceğini ifade etti. Arınç, gazetecilerden de demokratikleşme paketine ilişkin Başbakan Erdoğan’a soru sorulmasını istemişti.

www.evrensel.net