22 Şubat 2011 22:12

Süt destekleri açıklandı

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yeni süt ve hayvancılık desteklerini açıkladı.2011 yılı tarımsal desteklerin Bakanlar Kurulu’nda imzalandığı bilgisini veren Eker, “6 milyar lira olarak öngördüğümüz desteklere süt ve et ürünü yapan üreticilere daha çok destek vermek maksadıyla ilave 2 des

Süt destekleri açıklandı

Paylaş

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yeni süt ve hayvancılık desteklerini açıkladı.
2011 yılı tarımsal desteklerin Bakanlar Kurulu’nda imzalandığı bilgisini veren Eker, “6 milyar lira olarak öngördüğümüz desteklere süt ve et ürünü yapan üreticilere daha çok destek vermek maksadıyla ilave 2 destek koyduk. Bunlarla birlikte hayvancılığa ödememiz 1 milyar 700 milyon lirayı buluyor.” dedi.
Düzenlediği basın toplantısıyla yeni yıldaki hayvancılık desteklerinin ayrıntılarını veren Bakan Eker, 2010 yılında 334 milyon süt primi, 250 milyon lira büyükbaş hayvan, 230 milyon lira yem, 140 koyun keçi, 250 milyon lira diğer olmak üzere 1 milyar 200 milyon liranın üzerinde destekleme ödemesi yaptıklarını belirtti.
Bu yıl, destekleri arttırdıklarını vurgulayan Mehdi Eker, süt tozu primini yüzde 26 artırdıklarını ifade ederek, “Yıllık 38 bin ton süt tozunun piyasadan çekecek şekilde süt fiyatlarının düşmesini engellemeye dönük tedbir alıyoruz. Amacımız süt fiyatlarının düşmesini engellemek. 400 milyon lira civarında da kırmızı et üreticilerine destek öngörüyoruz.” diye konuştu.

HAYVAN BAŞINA 300 LİRA

Hayvancılığa verilen desteklerin kaynaklarını açıklayan Eker, 1,5 milyar faizsiz krediyle hayvan alan besicilerin yetiştirdikleri hayvanları kestirmeleri halinde hayvan başına 300 lira bir destek vereceklerini ifade etti. Kasaplık canlı hayvan ithalatından alınan gümrük vergisinden alınan kaynağı yerli üreticiye aktaracaklarını dile getiren Tarım Bakanı, “Uygulama hemen başlayacak.
Burada da 400 milyon lira gelecek. 50 milyon lira da 20 bin tozunun desteği için kullanılacak. 450 milyon lira hayvancılık için kullanılacak. Toplamda hayvancılık desteği 1 milyar 700 milyon lira olacak.” ifadelerini kullandı.
Organik hayvancılığa da destek getirildiğini vurgulayan Mehdi Eker, et ve süt üretimini organik yapanların aldığı desteğin yüzde 50 fazla olacağını aktardı. Bütün desteklerin bu yıl içinde ödeneceğini belirten Eker, “2011 yılında süt pirimi desteği yüzde 50 artıyor. Litresi 4 kuruştan 6 kuruşa çıkıyor” dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Gökçek patlamayı fırsata mı çeviriyor?

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa