21 Mayıs 2011 13:03

Yarımağan: Örgütlü hırsızlık var

KPSS’deki kopya iddiaları gerekçesiyle istifa eden eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, yaklaşık 10 aydır soruşturması yürütülen ancak bir sonuç alınamayan “KPSS skandalı” ile ilgili olarak ilk kez yorumda bulundu ve bu olayı “organize örgütlü bir hırsızlık” olarak nitelendirdi.SES KAYDI YA DA

Yarımağan: Örgütlü hırsızlık var

Paylaş

KPSS’deki kopya iddiaları gerekçesiyle istifa eden eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, yaklaşık 10 aydır soruşturması yürütülen ancak bir sonuç alınamayan “KPSS skandalı” ile ilgili olarak ilk kez yorumda bulundu ve bu olayı “organize örgütlü bir hırsızlık” olarak nitelendirdi.

SES KAYDI YA DA DİNLEME

Yarımağan Türkiye Bilişim Derneği’nin aylık dergisi “Bilişim”in bu ayki sayısında yazdığı makalesinde ÖSYM’deki kopya önlemlerini, kopya girişimlerini, KPSS skandalını, YGS’deki şifre olaylarını kaleme aldı. Habertürk’te yer alan habere göre; ilk toplu kopya olayının 1978 ÖSS’de saptandığını ve on binlerce adayın sınavının iptal edildiğini hatırlatan Yarımağan, KPSS’ye kadar alınan önlemlerle bu tür olayların yaşanmadığını anlattı. Yarımağan geçen yıl ise eğitim sendikalarının dikkat çekmesiyle Eğitim Bilimleri Sınavı’nda puan dağılımlarını incelediklerinde genel çan eğrisi dışında 2-3 bin kişilik bir grubun başka bir çan eğrisi oluşturduklarını saptadıklarını belirtti.

ÇALAN PROFOSYONEL

Soruların matbaaya gönderilmeden önce sesli okunduğuna gönderme yapan Yarımağan’ın KPSS ile ilgili yorumu şöyle oldu: “Sorular sınavdan önce, büyük olasılıkla ses kaydı alınarak veya uzaktan dinleme yoluyla elde edilmiş ve 2-3 bin kişilik bir gruba sınavdan önce, örneğin bir deneme sınavında ulaştırılmış olabilir. Eğer sorular sınavdan önce elde edilmişse, büyük olasılıkla dinleme yoluyla elde edilmiş, başka bir deyişle çalınmıştır. Soruları çalan kişiler ÖSYM dışından profesyonel kişilerdir. Ancak bu kişilerin ÖSYM içinden işbirlikçileri de olabilir”

AĞZI ÇOK SIKILAR

Sınavdan önce soruları gören ve sayılarının 2-3 bin dolayında olduğu tahmin edilen adayların da ağzı çok sıkı kişiler olduğunun anlaşıldığını belirten Yarımağan “Sınav yapılalı 9-10 ay geçmesine rağmen bu adaylar arasından pişman olan, itirafta ya da ihbarda bulunan çıkmamıştır. Kanımca bu örgütlü bir hırsızlık olayıdır. Sınav güvenlik önlemleri altında yapılmıştır. Ancak çok örgütlü bir grup bu sınavın güvenliğini kırmıştır. Bunu yaparken, belki de ÖSYMiçindeki bir-iki kişiden yardım almıştır.” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul’un istenilmeyen adamı şimdi Mardin’den AKP adayı

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de TEM’de kaza: İstanbul yönü ulaşıma kapandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa