22 Şubat 2011 22:09

Gökçek patlamayı fırsata mı çeviriyor?

ORGANİZE Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Gökçek’in üzücü bir olayı gerekçe göstererek, uzun yıllardır sahip olduğu “OSB’lerde yetkileri alma” niyetini gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti. Tuncay, Ankara Büyükşehir Belediyesi

Gökçek patlamayı fırsata mı çeviriyor?

Paylaş

OSB’lerin itfaiye teşkilatı kuramayacaklarını, ne OSB kanununda ne de OSB uygulama yönetmeliğinde bu konuda OSB yönetimleri için emredici bir hüküm olmadığını söyledi.
Tuncay yaptığı yazılı açıklamada, OSB’lerin itfaiye teşkilatı kuramayacaklarını belirterek, “Yaşanan acı olay gerekçe gösterilerek dillendirilen bu talep haksızlıktır. Modern Çarşı da yanmıştı. Modern Çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu” dedi.

‘TALİHSİZLİK’ VURGUSU

İtfaiye hizmetlerinin OSB yönetimleri tarafından karşılanmasının istendiği genelgeyi değerlendiren Tuncay, Ostim’deki patlamadan sonra OSB’lere denetim konusunu tartışmaya açan Gökçek’in “OSB’ler başına buyruk” şeklindeki açıklamasını anımsattı. Bu açıklamanın bir talihsizlik olduğunu, aynı talihsiz tutumun gönderilen genelge ile devam ettirildiğini ifade eden Tuncay, İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın OSB’lere gönderdiği genelgede “İtfaiye birimlerinin acilen oluşturulması, bu mümkün olmadığı takdirde ruhsat verme ve denetim yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza devredilmesi halinde gerekli kontrol, denetim ve ruhsatlandırma işlemleri başkanlığımız ilgili birimlerince gerçekleştirilecektir. Aksi takdirde itfaiye hizmetleri dahil diğer yasal işlemlerden doğacak hukuki sorumluluklar organize sanayi bölgelerinin yönetimlerine olacaktır” ifadelerine yer verildiğini söyledi.
Verilmesi gereken bir kamu hizmetinin pazarlık konusu yapıldığını belirten Tuncay, bu talebin OSB’leri zorlamaya dönük olduğunu söyledi. Tuncay, “Öncelikle belirtmek isteriz ki, OSB’lerden itfaiye teşkilatının kurulmasının istenmesi yasal değildir. Ne OSB kanununda ne OSB uygulama yönetmeliğinde bizlere böyle bir sorumluluk yüklenmemektedir. Belediye kanunlarının hükümleri, OSB kanununun uygulanmadığı hallerde geçerlidir. OSB’ler yürürlükteki mevzuata göre ruhsat yetkilerini de devredemezler” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talebinin hukuki dayanağının olmadığını belirten Tuncay, yangın sistemlerinin kurulması, yangına müdahale gibi can ve mal güvenliğini ilgilendiren bir konuda belediyeler ile OSB’lerin uyumlu bir çalışma ve işbirliği yapmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Pek çok OSB’de belediyelerle işbirliği yapılarak ilk müdahale birimlerinin kurulduğunu, örneğin Ostim’de OSB yönetiminin tahsis ettiği alanda itfaiye teşkilatının hizmet verdiğini anımsatan Tuncay, yangın söndürmenin uzmanlık isteyen bir iş olduğuna dikkat çekti. (ANKARA)


‘PATLAMA BAHANE’

MELİH Gökçek’in üzücü bir olayı gerekçe göstererek, uzun yıllardır sahip olduğu “OSB’lerde yetkileri alma” niyetini gerçekleştirmeye çalıştığını ifade eden Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın talebi, mevzuata uygun düşmemektedir. Mevzuatta değişiklik olmamasına rağmen bir kamu hizmeti olan itfaiye hizmetlerinin verilmeyeceğini belirtmek hukuki olmadığı gibi belediyenin hukuksal anlamda sorumluluğunu da ortadan kaldırmaz. Gökçek, patlamayı, OSB’lerde yetki sahibi olmanın gerekçesi olarak değerlendirmek istiyor. Bu niyet ve çaba ne yazık ki üzücüdür. Belediye ile OSB’ler arasında Türkiye’de hiçbir yerde olmayan bu problemler, Ankara’da neden bu kadar yaşanıyor, anlamak mümkün değildir. Modern Çarşı’da yangın çıktı. Modern çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye iş kazalarında Avrupa şampiyonu...

SONRAKİ HABER

İzmir'de cinsel taciz sanığı ilk duruşmada tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa