20 Ağustos 2013 19:01

İhvan’ın ruhani lideri tutuklandı

Müslüman Kardeşleri (İhvan) feshetme çalışması başlatan Mısır yetkilileri,örgütün ruhani lideri Muhammed Bedii’i tutukladıklarını açıkladı. Tutuklama, zaten gergin durumda olan ve güvenlik güçleri ile İslamcı Mursi destekçileri arasında ülke genelinde yaşanan çatışmalarda 900’den fazla insa

İhvan’ın ruhani lideri tutuklandı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Müslüman Kardeşler, Muhammed Bedii’in tutuklanmasının ardından Mahmud İzzet’i geçici lider olarak atadı Müslüman Kardeşler “Genel Rehberliği”nin ruhani başkanı olarak nitelendirilen Muhammed Bedii’in tutuklanması Arap Basınında, Müslüman Kardeşlerin yasaklanmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

BEDİİ’YE DAİR DEĞİŞİK İDDİALAR VAR

İçişleri Bakanlığı 70 yaşındaki Müslüman Kardeşler Başkanı Muhammed Bedii’in, çarşamba günü polisin kampa düzenlediği temizlik harekatında 200’den fazla Mursi destekçisinin öldüğü  Adviye Meydanı’na yakın bir yerde polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Mısır medyası, Bedii’in Kahire’nin kuzeyindeki Nasry City’de bir apartmanda yakalandığını yazdı. Midle East Online, Bedii de dahil olmak üzere Müslüman Kardeşler Örgütünün üst düzey yöneticilerinin, ordu destekli Mısır yöneticileri tarafından, protestocuların ölümüne neden olan şiddete teşvik suçlamasıyla suçlandıklarını yazdı.Bir Al Arabiya muhabiri, Muhammed Bedii’in Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in kaldığı Troya cezaevine nakledileceğini aktardı.

KUTUPLAŞMA DERİNLEŞİYOR

Mısır Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Abdulfattah El Sisi’nin, Mısır’ı yıkmak isteyenlere izin vermeyecekleri yönündeki tehdidinin ardından Mısır güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler Örgütüne yönelik saldırıları arttı.

Müslüman Kardeşler dün yapılacak iki protesto gösterisini baskılar ve alınan büyük önlemler nedeniyle iptal etti. Müslüman Kardeşlerden yapılan açıklamada karara gerekçe olarak güvenlik eksikliği gösterildi. Açıklamada, “Binaların çatılarında bekleyen keskin nişancı askerler” nedeniyle gösterilerin iptal edildiği belirtildi. Bu arada Kahire dışındaki bir hapishaneye nakledilirken öldürülen 36 Müslüman Kardeşler üyesine neler olduğu konusundaki belirsizlik sürüyor. Tutukluların gaz bombaları ile boğularak öldürüldüğü iddia ediliyor.

Lübnan’da yayınlanan The Daily Star gazetesi, Muhammed Bedii’in tutuklanmasını “Mısır İhvan’ın Ruhani Liderini Tutukladı” manşetiyle verdi. Gazete, “Mısır’ın ordu destekli yöneticileri, Müslüman Kardeşlerin ruhani liderini tutuklayarak grup üzerindeki baskılarını artırdı. Mursi’nin devrilmesi üzerine artan öfke nedeniyle, Sina’da, izinli polisleri taşıyan iki minibüse pusu kurarak içindeki polislerden 25’ini silahla öldüren İslami militanların artan şiddetine dikkat çekiliyor” yorumunu yaptı.


S. ARABİSTAN’DAN HÜKÜMETE DESTEK

Suudi Arabistan, pazartesi günü, “Batı Ülkeleri İslamcı gruplara yapılan baskı nedeniyle Kahire’ye yaptığı yardım paketlerini keserse, Arap ve İslam Ülkeleri Mısır’a yardım için adım atacaktır” dedi. Dışişleri Bakanı Saud Al Faysal, Suudi Arabistan Devlet haber ajansı SPA’ya yaptığı bir açıklamada, “Mısır’a yaptığı yardımı keseceğini açıklayanlara ya da yardımlarını kesme tehdidinde bulunanlara sesleniyorum; Arap ve Müslüman ülkeleri zengindir… ve Mısır’a yardım etme konusunda tereddüt etmeyeceklerdir” dedi.  

‘İHVAN DİNDEN ÇIKTI!’

Mısır Şeriat Alimleri Konseyi Müslüman Kardeşler Örgütünü dinden çıkmakla suçladı. El Alem televizyonunun haberine göre Ezher Üniversitesi Fıkıh Bölümü Öğretim Üyesi Ahmed Kerime, konsey adına yaptığı yazılı açıklamada Müslüman Kardeşlere ağır suçlamalarda bulundu. Ülkede yaşanan zararın karşılanması için Müslüman Kardeşlerin ve üyelerinin mal varlıklarına el konulmasını isteyen Kerime, Müslüman Kardeşlerin dinden çıktığı iddiasını İslami kaynaklarda Peygamber’den haricilerle ilgili nakledilen hadislerle gerekçelendirdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Korkmaz ve Cömert'in anmasına polis müdahalesi

SONRAKİ HABER

Görevden alınan öğretmen: İyi niyete böyle karşılık verilir mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa