Rojava iki ateş arasında

Rojava iki ateş arasında

Rojava hem içeriden hem dışarıdan kuşatma altında. Türkiye ve Irak Kürdistanı tarafından Rojava’ya yönelik bir ambargo uygulanıyor. İçeriden ise el Kaide’ye bağlı el Nusra örgütünün silahlı gruplarıyla yaşanan çatışmaların yanı sıra Kürt kentleri arasındaki geçiş yollarının kesilmesi, gıda ve

Rojava hem içeriden hem dışarıdan kuşatma altında. Türkiye ve Irak Kürdistanı tarafından Rojava’ya yönelik bir ambargo uygulanıyor. İçeriden ise el Kaide’ye bağlı el Nusra örgütünün silahlı gruplarıyla yaşanan çatışmaların yanı sıra Kürt kentleri arasındaki geçiş yollarının kesilmesi, gıda ve ilaca ulaşımı önlüyor. Son olarak, Rojava’nın güneyindeki Dêrik kenti, Suriye ordusunun saldırılarına uğradı.

DÊRİK VE GİRKÊ LEGÊ BOMBALANDI

Suriye ordusunun helikopterden ateş açması üzerine, Suriye Batı Kürdistan’ın Dêrik kentinde bir kişi hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı. Alınan bilgilere göre bugün saat 09.30 sıralarında Suriye ordusunun helikopterleri Dêrik kentini bombaladı. Helikopterlerden atılan roketlerden biri kentteki bir durak yakınına düşerken, diğeri Taca Sor ve Zorava Mahalleleri yakınına isabet etti. Saldırıda 28 yaşındaki Seid Umer Heci isimli bir kent sakini hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı. Bombalama sonucu çevrede maddi hasar oluştu. Helikopterler Dêrik’ten sonra saat 10.45’te ise Girkê Legê’nin güneyindeki Sêgirka Çolê köyünü bombaladı. Saldırıda can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

DİCLE’NİN ÜZERİNDEN GÖÇ AKINI

Rojava’da yaşanan çatışmalar ve zorlu yaşam koşullarında dolayı binlerce Kürt Irak Kürdistanı’na göç etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, binlerce Suriyeli mültecinin Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne sığındığını duyurdu. BM, cumartesi günü yaklaşık 10 bin Suriyelinin, perşembe günü ise yaklaşık 7 bin Suriyelinin Peşkabur sınırından geçerek Kuzey Irak’a sığındığını belirtti. BM, Suriye’nin kuzeyinden Irak’a tek taraflı göçün 2011 yılı mart ayından bu yana en yoğun göç olduğunu söylüyor. Göçmenler, Dicle Nehri üzerinde dubalardan yapılan köprüden geçerek Kuzey Kürdistan’a ulaşmaya çalışıyor.

‘GÜNEY KÜRDİSTAN ROL YAPIYOR’

Yüksek Kürt Konseyi Üyesi İlham Ahmet yaşanan göçün Irak Kürdistanı basınında olumsuz bir rol oynadığına dikkat çekti.
Güney Kürdistan basınının yaptığı haberlerin  mülteci oluşumu tetiklediğini söyleyen Ahmet “Güney Kürdistan basını her gün Rojava hakkındaki yanlış haberlerle halkı korkutmaya kapıların açık olduğunu ilişkin spekülatif haberler yayarak sınır kapılarına kitlesel yığılmalara yol açtı. Halk yığılınca da onlara sahip çıkıyormuş gibi mülteci statüsüyle içeriye aldılar. Böylece bazı bölgeleri boşaltmak istiyor. Basında mültecilere ilişkin 10 ve 7 bin gibi rakamlar veriliyor, bu doğru değil. Göç kısmen gıda ve erzak sıkıntısından kısmen çatışmalardan kaynaklı olarak yaşanıyor.” açıklamasında bulundu.

İLAÇ VE SERUMLAR TÜKENDİ

Kuzey, Güney, Doğu ve Batı’dan kuşatılan Rojava’ya tıbbi yardımların gelmemesi üzerine mevcut ilaç ve serumlar tükendi. Dêrik’teki Devlet Hastanesinde doktorların bölgeyi terk etmesi üzerine sadece intörler hastaları tedavi etmeye çalışıyor. Kuzey’de Türkiye ile  Doğu’da Federal Kürdistan Hükümetinin sınır kapılarını kapatması, Batı’da ve Güney’de ise radikal İslamcı grupların geçiş noktalarını tutması sonrasında Rojava’ya acil ihtiyaç olan ilaç ve serum gibi tıbbi malzemeler gönderilemiyor. Hastanelerdeki mevcut ilaç ve serumlar birçok ilçede tükenirken, Qamışlo gibi büyük kentlerde ise ilaç ve tıbbi malzeme bitmek üzere.


TEV-DEM’DEM ACİL EYLEM ÇAĞRISI

TEV-DEM (Demokratik Toplum Hareketi) Rojava’yı boşaltmak amacıyla yürütülen kirli plana karşı ulusal eylem çağrısı yaptı. TEV-DEM bildirisinde 16 Temmuz’da Serêkaniyê’de başlayıp Remelan, Efrin ve Kobane’ye yayılan saldırıların Rojava’nın güven ve istikrarını hedeflediğini belirilterek: “Türkiye ve Güney Kürdistan sınırlarını kapatarak Rojava’ya yönelik ambargo ve kuşatma uygulamıştır. Her gün Türkiye’den muhalefete ve çete gruplarına kamyonlarla erzak ve silah taşınıp milyonlarca dolar gönderilirken Kürt halkının ihtiyaçlarını karşılamasına bile izin verilmemiştir. Halka göçten başka çare bırakmamaya çalışmışlardır” açıklamasında bulunuldu.   (DIŞ HABERLER)


CEYLANPINAR BELEDİYESİ’NE KURŞUN İSABET ETTİ

SERÊKANİYÊ kentinde YPG güçleri ile El-Nusra çetecileri arasında zaman zaman şiddetlenerek devam eden çatışmalar sırasında El-Nusra çetecilerinin bulunduğu Til Xelef ve Esfer Neccar bölgelerinden geldiği tahmin edilen bir mermi Ceylanpınar Belediyesi'ne isabet etti. Kurşunlar, bina içinde kısa süreli paniğe yol açtı. (DİHA)

evrensel.net
www.evrensel.net