Yaşama ve bisiklete saygı!

Yaşama ve bisiklete saygı!

Her geçen gün keşmekeş halini alan trafikten herkes şikayetçi! Trafiğin getirdiği stres ve araçlardan çıkan egzozun çevreyi kirletmesi de cabası. Buna karşı olan ve bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullananlar hem yaşama hem de bisiklete saygı için pedal çevirdiler.Yakın zamanda bisiklet kullandıkları için ara&c

Şerif Karataş

Yakın zamanda bisiklet kullandıkları için araçların çarpması sonucu, ODTÜ Öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş, Ankara Üniversitesi Öğrencisi Tolga Beyenir, Zihni Şahin yaşamlarını yitirmişlerdi. Bu duruma tepki gösteren bisiklet sevdalıları Türkiye’de ilk kez kitlesel bir şekilde yollarda pedal çevirdi. İstanbul’da da Maltepe sahil yolunda hayatını kaybeden Bisiklet Sürücüsü Zihni Şahin’in yaşamını yitirdiği yerden Kadıköy’e kadar bisikletçiler pedal çevirdi.

BİSİKLET YOLU

'Bisikletçi Yoluna Sahip Çık' Temsilcisi Engin Ertekin, yaşam haklarına sahip çıkmak ve bisikletin yollarda bir araç olarak görülmesi için eylem yaptıklarını anlattı. Belediyelerin bisiklet yolu yapmasının zorunlu olduğunu ve buna göre düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Ertekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesini hatırlattı.  Bisiklet yolunun ana yol ile kaldırım arasında bir şeridin korunaklı ve kesintisiz olması gerektiğini anlatan Ertekin şöyle diyor: “Yeni yollar ve köprüler yapmak çözüm değildir. Dünyanın en pahalı benzinini tükettiren devlet halkına alternatif ulaşımları sağlamak zorunda. Bisiklet bambaşka bir araç! Çevreye, ekonomiye, sağlığa, hem bireysel, hem de devletin ekonomisine büyük katkı sağlar.”  

Ertekin, bisiklet yolu için televizyonlara kamu spotunun hazırlanması gerektiğini de belirtiyor. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net