Eski sözleşmelerde olmayanlar oluyor

Eski sözleşmelerde olmayanlar oluyor

TEKSİF Sendikasının 12 bin işçi adına yürüttüğü grup toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca greve çıkılmıştı. Greve çıkan fabrikalardan birisi de Yünsa.Sözleşmedeki ikramiye, kıdem zammı, mesai ücretlerinin yükseltilmesi talebinin arkasında olduklarını belirten İşyeri Temsilcil

Tuncay Sağıroğlu

Sözleşmedeki ikramiye, kıdem zammı, mesai ücretlerinin yükseltilmesi talebinin arkasında olduklarını belirten İşyeri Temsilcileri, bu taleplerin karşılanması için tüm Yünsa işçileri olarak sonuna kadar grevi sürdüreceklerini belirtiyor.

İşyeri temsilcileri, şuanda sendikalarının ve taleplerinin tamamen arkalarında olduklarını, Yünsa işçisinin artık uyandığını belirtiyorlar.

GREVE DÖRT AYDIR HAZIRLANIYORUZ

Bu sözleşme sürecinin daha öncekilerden faklı geçtiğini belirten İşyeri Temsilcisi Ersan Bakır “Dört ay önce Ankara’da işyeri temsilcileri ile ortak toplantı oldu. Sendika taleplerini söyledikten sonra bütün temsilciler bu taleplerin arkasında olduğunu ve gerekirse greve gidilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Biz işyerimizde işçiler ile konuştuk taleplerimizi anlattık. İşçiler içinde greve çıkana kadar bile bir kaygı vardı, ama bu süreç içinde bizimde çabamızla değişti. Genel başkanın katıldığı bölge toplantıları yapıp, bu toplantılarda işçi taleplerin arkasında olduğunu gerekirse greve evet eğilimi çıktı. Biz Yünsa’da zorunlu mesailere karşı fabrika içinde yürüyüşler yaptık. Biz temsilciler iki ay boyunca gece gündüz çalışarak grevi örgütleyerek kararlı bir şekilde firesiz greve çıktık” dedi.

KİMSE BİZE İNANMADI

Yünsa İşyeri Temsilcisi Yeliz Petek, grev öncesi metal işçilerinin kendilerine “Biz bile çıkamadık ki siz hiç çıkamazsınız. Son gün imzalarlar” dediklerini, ancak şimdi desteğe geldiklerini ifade etti.  Petek, artık işçilerin uyandığını ve bugüne kadar fabrika da yaşanan sorunların yaşanmayacağını kaydetti.

İşçinin gözünde Teksif sözleşmelerde son dakikada imzalar ve işçilerde fabrikaya asılan kağıtlardan sözleşme maddelerini öğrenirdi. Bu yüzden işçinin sendikaya büyük bir güvensizliği söz konusuydu. Ama bu sözleşmede Teksif işçileri şaşırttı. Yıllardır kayıplarını tekrar geri alma, ezilmişliklerini ortadan kaldırma olanağı yakaladığı gibi belki de en önemlisi de işçinin kendine güvenini sağladı. TİS sürecini sessiz sedasız geçirmiş işçiler, bu sözleşmede hiç olmayanların olduğunu belirtiyor. (Çerkezköy/EVRENSEL)

www.evrensel.net