Performansı artırmak mı sona yaklaşmak mı?

Performansı artırmak mı sona yaklaşmak mı?

Gün geçmiyor ki yeni bir doping skandalıyla karşılaşmayalım.  Son zamanlarda atletizmden sonra ata sporumuz olan yağlı güreşlerde bile ciddi sayıda numunenin pozitif çıkması “Türk sporunda neler oluyor” sorusunu akla getirmekte. Aynı zamanda psikolojik soğuk savaşın da bir aracı olan sporda gösterilecek uluslararası başarılar

Mert Eray Önen

Hatta durum öyle bilinçsiz bir vahamette ki, bazı sporcularımızda tespit edilen doping maddeleri o branşta performanslarına hiçbir katkısı olmayan yasaklı maddeler.

Dünya Anti Doping Ajansı WADA’nın antidoping kodunda belirttiği müsabaka içi ya da müsabaka dışı yasaklı maddelere baktığımızda bunların aslında tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğunu görmekteyiz.

SPORCULAR İLAÇLARI NASIL TEMİN EDİYOR?

Peki bu ilaçlar sporcular tarafından nasıl bu kadar kolay temin edilebilmekte? Londra olimpiyatları öncesi temin edilmesi çok kolay olduğu için ülkemize gelen ve daha sonradan belirttiği üzere Antalya’da bir eczaneden aldığı  EPO’yu kaldığı otelde kendisine uyguladıktan sonra yarışmalara giren, bu sebeple İtalya milli takımından ihraç edilen atlet Alex Schwazer. EPO genellikle tıpta bazı kansızlık tedavilerinde kullanılan; sporcular tarafından kullanımı, ülkemizde de reçetesiz satışı kesinlikle yasak olan ve bazı uzun mesafe koşucuları gibi dayanıklılık sporcuları tarafından suiistimal edilen Eritropoietin adlı etken madde. Sayısız atletin bu madde yüzünden hayatını kaybettiğini de belirtelim.

ECZANEDEN RAHATÇA ALINAN YASAKLI MADDELER!

Dünya spor gündemine bomba gibi düşen bu haber üzerine Hacettepe Üniversitesi, Spor Bilimleri Teknolojisi Yüksekokulunda yapılan bir araştırmada 150 eczaneden satın almak üzere reçetesiz olarak EPO istenmiş ve 127 eczaneden hiçbir sorun yaşanmadan ilaç temin edilebilmiştir. Diğer 23 eczaneyi merak edenler için söyleyelim, o sırada ilacı tanımayan kalfa ve çıraklar bulunduğu için ilaç satın alınamamıştır.

Burada EPO sadece bir örnektir, anabolik ajanlardan beta blokörlerine kadar hemen her doping maddesi olan ilaç eczanelerden rahatlıkla temin edilebilmektedir.  Araştırma sonucundaki durum ülkemizdeki sağlık reformunun(!) durumunu bu açıdan da bilimsel olarak kanıtlar niteliktedir. Suni başarılarla övünen esas mesleği avukatlık olan sayın spor bakanımız bu konu hakkında ne düşünmektedir? Sayın sağlık bakanımız nerededir?

ÖNLEMLER ACİLEN ALINMALI

Gazi’nin de dediği gibi sadece zeki ve çevik değil, aynı zamanda ahlaklı sporcuların yetiştirilmesi sağlıklı nesillere de örnek olacaktır. Ceza alan sporcularımızın müsabakalardan ömür boyu men edilmesi an meselesidir.

Bırakın men edilmeyi, birçok sporcunun ani ölümüne sebep olan bu maddelerin yasal olmamasına rağmen reçetesiz satışına karşı herhangi bir önlem alınması düşünülmekte midir?  Konu hakkında yasal düzenlemeler, denetlemeler ve acil önlemler alınması elzemdir.

* Spor Sağlık Bilimleri Uzmanı

www.evrensel.net